- Titulinis
- Naujienos
- Vyriausybė pritarė į žmogų orientuotos psichoaktyviųjų medžiagų politikos įgyvendinimui
Trečiadienį Vyriausybė pritarė Nacionalinei darbotvarkei narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės, vartojimo prevencijos ir žalos mažinimo klausimais iki 2035 metų, kuria siekiama kurti sveikesnę ir saugesnę visuomenę, mažinant psichoaktyviųjų medžiagų daromą žalą.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) parengta Nacionalinė darbotvarkė apima lygiaverčiai svarbias ir viena kitą papildančias sritis: prevenciją, gydymą, reabilitaciją bei socialinę integraciją, alkoholio, tabako ir su juo susijusių gaminių pasiūlos mažinimą, narkotikų pasiūlos mažinimą, žalos mažinimo klausimus.
Šio svarbaus ir ilgalaikio strateginio dokumento įgyvendinimas suformuos pagrindą psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos ir kontrolės politikai iki 2035-ųjų. Įgyvendinus Darbotvarkę, numatoma sumažinti suvartojamo alkoholio kiekį, tenkantį 15 metų ir vyresniems gyventojams; daugiau nei du kartus sumažinti rūkiusiųjų per paskutinį mėnesį 15–64 m. gyventojų dalį; išlaikyti dvigubai mažesnį nei Europos Sąjungos šalių vidurkis narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo paplitimą tarp 15-64 m. gyventojų; didinti pagalbos (gydymo, psichosocialinės reabilitacijos), o taip pat pakaitinio gydymo paslaugų prieinamumą; sumažinti mirtingumą dėl su narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis susijusių priežasčių.
Darbotvarkės įgyvendinimas remsis priemonėmis, grįstomis naujausiais moksliniais įrodymais ir duomenimis, kartu atsižvelgiant į galimus psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo tendencijų pokyčius ateityje ir, esant poreikiui, taikant naujas valdymo priemones. Darbotvarkė sudarys sąlygas tyrimais paremtam ir lanksčiam atsakui į kintantį socialinį kontekstą bei iššūkius psichoaktyviųjų medžiagų kontrolės, prevencijos ir žalos mažinimo srityse.
Nacionalinės darbotvarkės projekto rengime dalyvavo valstybinės institucijos, nevyriausybinės organizacijos, dirbančios psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos ir kontrolės srityje, akademinė bendruomenė. Darbotvarkės prioritetai ir veiklos kryptys suformuluotos po konsultacijų su visuomene (vykdant viešąją konsultaciją), diskusijų ekspertinėse darbo grupėse.