Auklė – tai dar vienas šeimos narys, kuris imasi prižiūrėti didžiausią tėvų turtą – vaiką. Todėl, suprantama, kad tėvai siekia išsirinkti pačią geriausią auklę. Bet vien deklaruojamos meilės vaikams nepakanka, kad auklė būtų gera. Tam, kad išsirinkti geriausią, tėveliams tenka perversti visą eilę skelbimų, aprašymų, sekti rekomendacijas. Kaip surasti gerą auklę savo patarimais dalinasi UAB „Mama ir auklė“ įkūrėja Ieva Augustinienė.
– Kaip atsirinkti gerą auklę? Kas ta ekspertitė, kokia tai paslauga, kam ji skirta?
– Aukles sudėtinga atsirinkti patiems, nes reikia atmesti netinkamas kandidates, tada atmesti netinkamas jūsų šeimai ir rasti tinkamas, iš jų – rasti tas, kurioms tinka jūsų sąlygos ir dar sugebėti su tokia aukle susitarti. Paskutinė dalis nėra pati paprasčiausia – mes kartais dirbame kaip vertimų biuras iš tėvų į auklių kalbą ir atvirkščiai. Mamos dažnai atsidūsta – iš kokios planetos tos auklės atsirado? Kai sakydavau, kad kūriau agentūrą tokiai mamai kaip aš, vienąsyk susimąsčiau – o ar tuometinė aš būčiau galėjusi įpirkti savo agentūros paslaugas? Suabejojau ir ėmiau kurti daug pigesnę paslaugą – ,,Ekspertitė”, pagalbą, tiesiog navigaciją tėvams, kurie ieškosi auklės savarankiškai. Tai pagalba visuose etapuose: „vairuojate“ jūs, tačiau kur važiuoti, kaip rasti, patarsime mes.
– Jūs vienijate visos Lietuvos aukles, kokia situacija Klaipėdoje? Ar daug yra teikiančių tokias paslaugas, kur jų ieškoti?
– Negaliu sakyti, kad vienijame visos Lietuvos aukles – vienijame tik tas, kurios praėjo atranką per mūsų agentūrą. Kiekvieną dieną vyksta atrankos, taip pat intensyvėja atrankos ir Klaipėdoje. Kodėl aš taip smarkiai atskiriu „mūsų“ ir „ne mūsų“ aukles? Kadangi atsirenkame tik 1-2 iš 10 kandidačių, tikrai nenorėčiau atstovauti žmonių, kuriems su vaikais geriau dirbti nereikėtų. Jei norisi rasti tinkamą auklę savarankiškai, jos reiktų ieškoti visais įmanomais būdais, be abejo, pradedant nuo gerai pažįstamų šeimų rekomendacijų.
– Ką turėtų žinoti šeima, kuri renkasi auklę?
Pats svarbiausias dalykas – išsiaiškinti šeimos poreikius, taip pat privalumus. Šiais laikais auklės netgi labai priekabiai renkasi šeimą, kurioje dirbs, ir ypač nori aiškumo: kokios bus sąlygos, reikalavimai, nori suprasti, ar tėveliai bus geri darbdaviai.
– Jei netinkamai pasirenkama auklė, kokios gresia pasekmės? Blogieji pavyzdžiai?
– Tikrai nenoriu gąsdinti mamų ir tėčių – blogų istorijų galite rasti bet kur. Turėkite omenyje, kad netgi tas pats žmogus gali tikti vienoje šeimoje, būti tiesiog tobulas, o kitoje visiškai netikti. Labai paprastas nepavojingas pavyzdys: energinga garsiai kalbanti auklė ypač tykioje šeimoje, kur visi lėti…
Svarbiausia, kad auklė neturėtų psichinių ligų, polinkio į jas, nebūtų žiauri ar nejautri, taip pat reiktų atmesti neatsakingus žmones.
– Ar tiesa, kad yra mokestinės lengvatos tėvams, kurie samdosi aukles, kokios?
Nuo 2019 m. įtvirtinus naujas GPM lengvatas atsirado galimybė susigrąžinti pajamų mokestį už nepilnamečių vaikų (įvaikių, globotinių) iki 18 metų priežiūros paslaugas. Tam, kad tėveliai galėtų susigrąžinti dalį pinigėlių, skirtų vaikų priežiūrai būtinos kelios sąlygos. Vaikų priežiūros paslaugas privalo suteikti Lietuvos Respublikoje įregistruotas mokesčių mokėtojas arba registruotis mokesčių mokėtoju privalantis asmuo. Pasinaudoti mokesčio lengvata, patyrus vaikų priežiūros išlaidų, gali kiekvienas iš sutuoktinių, neatsižvelgiant į tai, kurio vardu bus išrašyta sąskaita už suteiktas paslaugas, iš kurio banke turimos sąskaitos įvyko apmokėjimas. Gaila, bet kiek girdėjau iš tėvų, labai retas sugeba jomis pasinaudoti, dėl gausybės sąlygų ir sudėtingos dokumentacijos, bet galiu klysti.
– Kokia Jūsų įmonės geroji patirtis, kam esate padėję?
– Per aštuoniolika įmonės darbo metų padėjome tūkstančiams šeimų. Kada mūsų labiausiai prireikia? Kai vaikas mažutis ir jam dar anksti į darželį, kai gimsta du ar trys ir labai reikia dar vienų rankų, kai serga darželinukai, kai tėvai daug keliauja arba dirba netradiciniu grafiku. Kai reikia pagalbos vaikams su ypatingais poreikiais. O kartais tiesiog reikia patikimo žmogaus, kuris leistų galų gale išsimiegoti pervargusiai mamai…
– Geros auklės asmeninės savybės? Kaip žinoti, ar ši auklė gera, ar bet kokia?
– Gera kam? Paaugliui ar naujagimiui? Turbūt įsivaizduojate, kaip labai skiriasi šie žmonės. Tačiau viena frazė man labai patiko: kai paklausiau klientės, koks auklės išsilavinimas būtų pats tinkamiausias, ji atsakė – aukštasis moralinis.
– Ar tiesa, kad daugelis super mamyčių ieško – mokslų daktarės su mis gražuolės išvaizda, mylinčios vaikus, galinčios dirbti viršvalandžius ir už pigią kainą?
– Supermamytės – turbūt… Tačiau dauguma mūsų klientų man taip labai patinka, kad galėčiau su jais keliauti kartu. Tai išsilavinę, labai daug dėmesio ir gerų emocijų savo vaikams duodantys tėvai. Tiesa, yra bėda, kad jie norėtų tokios pačios auklės kaip jie – tačiau pasikalbėjus supranta, kad galima rasti ir puikią auklę, kuri turi kitas savybes nei gerai uždirbanti mamytė ar tėvelis.
– Ar skiriasi auklės Žemaitijoje nuo kitų Lietuvos regionų?
– Kol kas man labiau skiriasi Vilniaus ir Kauno nei Vilniaus ir Klaipėdos auklės, tiek Vilniuje, tiek Klaipėdoje gana daug rusakalbių auklių. O mažuose miesteliuose auklės gana panašios visoje Lietuvoje.
– Vaikų priežiūros privalumai ir trūkumai – auklė, ar darželis?
– Buvimas su aukle – pereinamasis etapas tarp tėvų ir darželio. Tai žmogus, kuris prisitaiko prie vaiko režimo, poreikių, atstovauja smėlio dėžėje tik jį, o ne dar dvidešimt vaikiukų. Auklė turi tęsti tėvų darbą su vaikais ir vaiką išmokyti pasitikėti naujais žmonėmis, leisti jam įgyti drąsos.
Kai vaikas pradeda lankyti darželį, jam auklės dar labai dažnai prireikia, kol sustiprėja imunitetas. Beje, net pratinti prie darželio rekomenduočiau su aukle, taip vaikučiui bus daug lengviau. Auklė gali būti puiki pagalba net ir didesniam vaikui – šiuolaikinės šeimos jau išmoko puikiai planuotis paprastus darbus, kad liktų kuo daugiau laiko kokybiškam pabuvimui kartu.
Reikia kūrybiškumo
Apibendrinant galima teigti, jog daugelis šeimų bet kokios auklės nenori. Tad, vaikus auginančios šeimos neretai sprendžia dilemą – grįžti į darbą, o vaiko priežiūrą patikėti auklytei, ar vaikus prižiūrėti patiems, atsisakant bent kelerius metus iš eilės savo karjeros. Auklė atsakinga už vaiką ir jo gerovę kol tėvų nėra šalia, tad pasitikėjimas jos darbu yra būtina sąlyga sėkmingam bendradarbiavimui. Vaikai susižeidžia, kartais nutinka neplanuotų įvykių. Auklei svarbu išlikti ramiai ir suvaldyti situaciją. Bendravimas su vaiku visuomet reikalauja kūrybingumo. Pradedant žaidimais ir baigiant kasdienėmis situacijomis. Auklei svarbu suvokti, koks ypatingas vaidmuo jai teko – būdama kartu su vaiku, ji gali įtakoti jo gyvenimą. Todėl didelė reikšmė turėtų būti teikiama vaiko poreikių atliepimui, jo augimui ir pozityviam pokyčiui. Natūralu, kad su vaikais dirbantis geras specialistas atiduoda visą širdį vaikams, kuriuos prižiūri.