Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcija pabrėžia, kad tolesniuose svarstymuose būtina daryti viską, kas įmanoma, kad nebūtų sumenkintos merų galios ir statusas – kad merai nebūtų tik „kišeniniai“ ar dekoratyviniai.
www.hunter.lt nuotr.
Įspėja
„V. Čmilytės-Nielsen inicijuotos pataisos neatskleidžia dviejų savivaldos atstovaujamųjų institucijų – savivaldybės tarybos ir savivaldybės mero – tarpusavio santykių“, – įspėja socialdemokratų Seimo frakcijos seniūnas Algirdas Sysas.
Socialdemokratams kliūva tai, kad Seimo Pirmininkės parengtose pataisose visai neaptartos konstitucinės mero kompetencijos ir jų santykis su išimtinėmis savivaldybių tarybų kompetencijomis.
„Konstitucinės pataisos privalo būti tokios, kad užtikrintų teisinį tikrumą, saugumą, tvarumą, stabilumą. Kol dviejų atstovaujamos savivaldos politinių institucijų santykiai lieka konstituciškai neaptarti, apie jokį teisinį stabilumą ir savivaldos tvarumą negali būti nė kalbos“, – pažymi Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys socialdemokratas Julius Sabatauskas.
Įžvelgia spragų
Seimui teikiamose V. Čmilytės-Nielsen pataisose socialdemokratai įžvelgia konstitucinių spragų ir dviprasmybių. Tačiau pagal esamą Seimo statuto tvarką teikti esminių pataisų ar papildymų pateiktoms pataisoms jau nebegalima. Socialdemokratai tikisi, kad priimant naują Savivaldos įstatymą bus galima pašalinti bent dalį akis badančių trūkumų.
Socialdemokratų parengta alternatyvi Konstitucijos pataisa nesulaukė palaikymo Seime.
„Konstitucijos pakeitimu tiesioginių merų rinkimų „byloje“ nebus padėtas taškas. Bus keičiami ir Savivaldos rinkimų, Vietos savivaldos įstatymai. Mes nenuleisim rankų, kad mero institutas nebūtų apipešiotas“, – sako socialdemokratų pataisas Seimui teikęs Eugenijus Sabutis.
Įtvirtinti statusą
Socialdemokratai siūlė pagrindiniame šalies dokumente įtvirtinti mero statusą ir apibrėžti, kad savivaldybės meras yra savivaldybės tarybos narys, jos pirmininkas ir savivaldybės vadovas.