„Ginti, saugoti, padėti“, – toks yra Lietuvos policijos šūkis. Tačiau, kad policijai pavyktų gerai atlikti savo pareigą, svarbus ir pareigūnų bendradarbiavimas su visuomene. Lietingą praėjusį šeštadienį Žemaitijos sostinę po 11 metų pertraukos aplankė pareigūnų bei gyventojų ryšius stiprinanti kasmetė Policijos ir visuomenės šventė, sutraukusį į miesto centrą bei Masčio pakrantes nemažai telšiškių ir svečių. Ir išties, pažiūrėti tą dieną buvo į ką.
Stasys Katauskas
Sveikinimai
Šventiniai renginiai prasidėjo dar 11 valandą Telšių katedroje aukotomis šv. Mišiomis už pareigūnus. 12 valandą nuo automobilių atlaisvintoje Turgaus aikštėje jau stovėjo išsirikiavę Policijos mokyklos kursantai, orkestras ir pareigūnų rikiuotė, o netrukus atžygiavo ir gausesnė policininkų kolona. Šalies himnu ir Vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės pasveikinimu prasidėjo oficialioji šventės dalis.
Besikreipdama į išsirikiavusius policininkus, A. Bilotaitė dėkojo už tai, kad Lietuvos piliečiai įprato jaustis saugūs ir pabrėžė, kad visus ketverius metus, kiek ji eina ministrės pareigas, policininko darbą dirbantys žmonės buvo didžiausias prioritetas. A. Bilotaitė taip pat linkėjo, kad šis prioritetas ateityje labiau atsispindėtų ir valstybės biudžete.
Po to kalbėjęs Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla priminė, kad Lietuvos policija jau seniai turi tradiciją paskutinį rugsėjo savaitgalį surengti profesinę šventę vis kitoje Lietuvos vietoje ir džiaugėsi, kad šiemet ši šventė vėl atkeliavo į Telšius – gražiausią šalies miestą. „Mes esame jūs – jūs esate mes“, – sakė R. Požėla, akcentuodamas, kad sėkmingam policininkų darbui reikalinga ir gyventojų pagalba. Baigdamas savo pasisakymą, Generalinis komisaras prisiminė ir tarnybos metu ar kitomis aplinkybėmis šį pasaulį palikusius policininkus.
Sveikinimo žodį taręs Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus pasidžiaugė, kad renginio dieną Telšiai yra neabejotinai saugiausia vieta Lietuvoje. Juk tiek daug teisėtvarkos pareigūnų, antiteroristinės grupės „Aras“ kovotojų suvažiavo į Žemaitijos sostinę.
Po mero pasisakiusi Telšių policijos komisariato vadovė Aurelija Kontrimienė atkreipė dėmesį, jog mūsų savivaldybė pirmoji Lietuvoje pradėjo taikyti jaunų specialistų pritraukimo į policiją programą. Vėliau šią praktiką nusižiūrėjusios nuo telšiškių perėmė ir kitos savivaldybės.
Oficialioji dalis baigėsi Policijos mokyklos kursantų priesaika Lietuvai ir artimųjų sveikinimais, mokslus baigusiam bei pareigūnų gretas papildysiančiam jaunimui.
Įsimenantys pasirodymai
Vėliau susirinkusiems į šventę žmonėms grojo Lietuvos policijos reprezentacinis pučiamųjų orkestras, savo dainas atliko dainininkai Laura Remeikienė bei Rolandas Janušas. Netrukus pasirodymą telšiškiams pradėjo kinologai, pademonstravę, kaip dresuoti policijos šunys aptinka narkotines medžiagas, padeda pareigūnams sulaikyti sprunkantį nusikaltėlį. Telšiškiai negailėjo plojimų kinologams ir jų keturkojams pagalbininkams.
Renginį pratęsė moto akrobatų pasirodymas. Sąlyginai didelė Turgaus aikštė ne tokia jau didelė, kuomet joje tenka įsitekti trims, palyginti greit ja važiuojantiems motociklininkams, pademonstravusiems keletą įspūdingų triukų. Žinoma, renginio vedėjas ne kartą perspėjo žiūrovus niekada nebandyti patiems to daryti gatvėje.
Turgaus aikštės pakraštyje stovėjo ir nemažai policijos palapinių, kur savų pramogų galėjo surasti mažiausieji šventės dalyviai. Norintieji galėjo susipažinti su policininkų naudojama technika, ginklais, apžiūrėti, kaip atrodo policijos vadavietė.
Finaliniu šventės akordu tapo antiteroristinės grupės „Aras“ parodomoji operacija Masčio ežere. Nusileidusiems prie ežero telšiškiams ir miesto svečiams pademonstruota, kaip sulaikomi kateriu mėginantys pasprukti nusikaltėliai. Tam panaudotas greitaeigis „Aro“ kateris, specialiųjų pajėgų narai ir sraigtasparnis. Įvykius komentavo pareigūnų atstovas, o žiūrovai turėjo retą progą išvysti ne tik paprastai vien filmuose regimus vaizdus, bet ir lietuviška simbolika pažymėtą specialiųjų pajėgų techniką. Žinoma, galime pasidžiaugti, kad gyvai tokius vaizdus ir tematome tik parodomųjų operacijų metu.
Vietoj pabaigos
Šventė Telšiuose, nepaisant išpuolusios lietingos dienos, surengta puikiai, sutraukė daug gerai nusiteikusių žmonių. Ir, atrodytų, išties jau senokai turime žmonėms tarnaujančią profesionalią policiją, jau senokai yra tapę įprasta, kad policininkų nevengiama, o kreipiamasi pagalbos. Na, nebent vairuodamas dar truputėlį tampi atidesnis, pamatęs policijos automobilį, vairuodami dar kartais pakeiksnojame dėl gausių greičio matuoklių. Bet apskritai, Lietuvos policija jau seniai kelia saugumo, o ne grėsmės pojūtį. Jaunoji lietuvių karta, ko gero, ir nebeįsivaizduoja, kad gali būti kitaip, kaip būdavo okupacijos metais.
Tačiau užėjus į virtualią policijos feisbuko paskyrą, kur informuota apie Telšiuose vykusią šventę, ir paskaičius skaitytojų komentarus po šiuo postu, teko suglumti. Kiek daug dar tebėra piktų, pagiežingų įrašų, neadekvačių reikalavimų, kaltinimų ir paniekos sunkų kasdienį darbą dirbantiems žmonėms. Tiesa, yra ir nemažai policininkus palaikančių komentarų, bet ne jie dominuoja.
Skaitytojas čia gali paklausti, kam iš vis apie tai rašyti. Juk šis straipsnis iš esmės tik reportažas apie Policijos ir visuomenės šventę. Visgi, liūdina suvokimas, kad mūsų visuomenėje dar gana daug žmonių, greitų kitiems žerti kaltinimus dėl įsikalbėtų stereotipų. Juk jau ne vieną dešimtmetį esam demokratinė, o ne policinė valstybė, seniausiai mūsų policininkai tarnauja įstatymo viršenybei, o ne valdžios savivalei. Bet yra tokių gyventojų, kuriems, kaip sako žemaičiai, „neprisakysi“. O juk atrodo elementaru, kad ten, kur tinkamai neveikia valstybinės institucijos, ypač užtikrinančios saugumą, greit tuo saugumu ima „rūpintis“ nusikaltėliai. Tik tada, kažkodėl, gerai nebebūna niekam.