Ženevoje, 70-metį mininčioje Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijoje (CERN), viešinti Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė kartu su Lietuvos delegacija antradienį dalyvavo organizacijos sukakties minėjime ir aukšto lygio diskusijoje.
„CERN yra tapusi mokslo pažangos sinonimu, vieta, kuri per pastaruosius 70 metų buvo reikšmingiausių atradimų priešakyje. Lietuvai yra garbė minėti organizacijos sukaktį esant plačios CERN šeimos dalimi, prisidedant prie pastangų plėsti pažinimo ribas ir vystyti mokslą žmonijos naudai“, – sakė Vyriausybės kanclerė.
Lietuva nuo 2018 m. yra asocijuota CERN narė, kryptingai siekianti pilnateisės narystės – apie šį tikslą diskusijoje, surengtoje CERN Generalinės direktorės Fabiolos Gianotti kvietimu, kalbėjo ir Vyriausybės kanclerė.
Asocijuota narystė suteikia Lietuvos mokslininkams galimybes stažuotis ir dirbti CERN, o pramonės sektoriui – dalyvauti organizacijos viešųjų pirkimų konkursuose bei pasinaudoti naujausių CERN išradimų naudomis.
Nėra abejonių, jog tai tik laiko klausimas, kada Lietuva „išaugs“ asocijuotos narystės statusą, pažymėjo Vyriausybės kanclerė, atkreipusi dėmesį, jog Lietuvos įmonės jau dabar išnaudoja visą galimą dalyvavimo konkursuose grąžos kvotą, skirtą asocijuotoms narėms, o tai rodo dideles pažangių sektorių Lietuvos pramonės galimybes.
Siekdama visateisės narystės tikslo Lietuva didelį dėmesį skiria mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros sričiai, kuriai numatytas tolimesnis finansavimo didinimas nacionaliniame Susitarime dėl švietimo politikos.
Kaip kalbėjo Vyriausybės kanclerė, labai svarbu, jog jauni žmonės rinktųsi mokslo kelią, nes narystė tokioje organizacijoje kaip CERN atveria didžiules galimybes būti svarbia globaliai reikšmingų atradimų dalimi.
Vyriausybės kanclerė pasveikino Rusijos kaip šalies stebėtojos statuso organizacijoje suspendavimą, o taip pat – naujausią CERN sprendimą nepratęsti bendradarbiavimo sutarčių su Rusijos ir Baltarusijos mokslo institucijomis.
„Tarptautinė bendruomenė negali toleruoti šalies agresorės savo gretose – jokiuose formatuose ir organizacijose. Mokslas visuomet yra apie kūrybą, bendradarbiavimą ir geresnės ateities siekį, tuo tarpu Rusija sąmoningai ir neišprovokuotai pasirinko naikinimo ir taikos paniekinimo kelią“, – akcentavo Vyriausybės kanclerė G. Balčytytė.
CERN yra 1954 m. įkurta tarptautinė organizacija, valdanti didžiausią pasaulyje dalelių fizikos laboratoriją. Pagrindinė organizacijos misija – sudaryti sąlygas tarptautiniam bendradarbiavimui didelių energijų dalelių fizikos srityje.