2022 m. gegužės 26 d., ketvirtadienį, 13 val. Spaudos konferencijų salėje bus pristatyta ir atverta neišnešiotų naujagimių fotografijų paroda „AŠ ČIA“, skirta Tarptautinei vaikų gynimo dienai. Parodą atvers Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, pristatyme kalbės Neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ vadovė Asta Speičytė Radzevičienė, fotomenininkė Irutė Faustina Jaruševičiūtė, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos Akušerijos ir ginekologijos centro Reanimacijos ir intensyviosios terapijos gydytoja neonatologė dr. Ingrida Pilypienė.
Neišnešiotukės Kamilės mama Ineta Žemaitytė pasidalins jaudinančia dukters gimimo istorija ir pasiųs pozityvią žinutę likimo sesėms.
Renginys bus tiesiogiai transliuojamas internetu ir Seimo „YouTube“ paskyroje.
Paroda eksponuojama Seimo II ir III rūmus jungiančioje galerijoje 2022 m. gegužės 25 – birželio 7 dienomis.
„Aš čia. Lengvai telpu Tavo delnuose, tačiau prisiglausti negaliu – mano gyvenimas dabar labai trapus. Aš čia. Turiu išmokti verkti, kvėpuoti, žįsti, reguliuoti savo kūnelio šilumą – aš noriu pamatyti spalvotą pasaulį ir jame augti. Aš čia. Augti man padeda besąlygiška meilė, o išgyventi ir stiprėti – gyvybiškai svarbi medicininė įranga bei emocinė pagalba mano šeimai. Aš čia. Mažas, gležnas ir labai trapus. Bet aš jau esu čia.“
Lietuvoje kasmet gimsta apie 1 300 ankstukų. Anksčiau laiko gimę naujagimiai sudaro didžiausią naujagimių pacientų grupę ir jų procentas, palyginti su laiku gimusiais mažyliais, kasmet vis didėja. Nuolat kuriamos ir tobulėjančios pažangiosios technologijos leidžia išgelbėti vis daugiau pasaulį anksčiau laiko išvydusių vaikelių.
Po išgyvenimo įranga paslėptas ankstukų gyvenimas dažnai nematomas jo šeimai, artimiesiems ir visuomenei. Dar labiau nematomos jo emocijos ir vidiniai išgyvenimai. Kaip jis jaučiasi atskirtas nuo mamos, vienas gulėdamas inkubatoriuje? Koks skaudus jam kiekvienas prisilietimas ir kaip jam sunku atlikti, rodos, paprasčiausius dalykus – valgyti, miegoti ar net kvėpuoti.
Kiekvienas iš mūsų turime savo istoriją. Šiandien mes kalbame neišnešiotų naujagimių ir jų šeimų lūpomis – kviečiame pamatyti ir išgirsti jų pasaulį, susipažinti su nematomu ir paslėptu kūdikių gyvenimu. Kiekvienas šiandienos kūdikis – rytojaus suaugęs žmogus ir mūsų visuomenės pilietis.
Lietuvoje mažiausias gimęs kūdikis svėrė 350 gramų. Jis gimė Kauno klinikų Neonatologijos klinikose.
Parodos rengėjai: Neišnešiotų naujagimių asociacija „Neišnešiotukas“.
Asociacijos tikslas – siekti, kad anksčiau laiko gimę kūdikiai ir jų šeimos visoje Lietuvoje jaustųsi psichologiškai tvirtesnės, pasiruošusios iššūkiams, aprūpintos tiek reikiamomis žiniomis, tiek priemonėmis, mažinančiomis ligų ir mirčių tikimybę.
Vykdoma misija – visuomenės švietimu, sveikatinimu ir mokymu mažinti ankstyvąjį gimdymą sukeliančias grėsmes, suteikti šeimoms pasitikėjimo, emocinio stabilumo, žinių, įgūdžių bei įrankių auginant pernelyg anksti gimusį kūdikį.
Kūrinių autorė: fotomenininkė Irutė Faustina Jaruševičiūtė, žinoma kaip profesionali fotografė, sielovadininkė, parodų „Įrėžiau tavo vardą savo rankos delne“ (apie gimties slėpinį), „Palaiminti mažutėliai“ (apie paskutinį gyvenimo tarpsnį išgyvenančius žmones), „Matau ją tokią – Palaimos apgaubtą“ (apie neįgalias motinas ir motinas, auginančias neįgalius vaikus), „Regima meilė“, „Dvynių namai“, „Gyvybė telpanti delne“ (apie neišnešiotus kūdikius), „Liejas malonė“, ,,Moteris. Vaikas. HIV“, „Dievas mus visus moko skraidyti“ ir daugelio kitų autorė.
Irutė Faustina Jaruševičiūtė baigusi grafikos, sielovadinės rūpybos, religinio švietimo, psichoterapijos studijas. Šiuo metu gyvena Kaune, dirba sielovados srityje Vilniuje.
Menininkės fotografijos atlieka ne tik dokumentinę ar pažintinę funkciją, jose susijungia dvi svarbios sritys – menas ir sielovada. Socialiniai meniniai projektai padeda spręsti šiuolaikinio žmogaus psichologines, dvasines, socialines, problemas. Pasitelkdama fotografiją ir tekstą, autorė jautria menine kalba liudija apie šventą pašaukimą – Motinystę, Dievo dovaną – Gyvybę, jos trapumą ir išsaugojimą, atskleidžia visuomenėje įsitvirtinusias su žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), sunkiomis psichinėmis, fizinėmis ligomis susijusias stigmas.