1791 m. gegužės 3 d. Konstitucijos priėmimas Karalių rūmų Senatorių salėje Varšuvoje. Dailininkas Žanas Pjeras Norblinas de la Gurdenas, apie 1791 m. Lenkijos nacionalinė biblioteka. R.4312/WAF.9
Gegužės 3-ąją minima 1791 m. pasirašytos Abiejų Tautų Respublikos Konstitucijos diena. Šis dokumentas – pirmoji rašytinė Konstitucija Europoje ir antroji tokia pasaulyje.
„Abiejų Tautų Respublikos Konstitucija įkūnijo pastangas reformuoti valstybę vidinių iššūkių ir imperinių jėgų spaudimo akivaizdoje. Konstitucijos autoriai mąstė principais, kurie buvo pažangios Vakarų politinės minties, Apšvietos idealų vaisius, ir įtvirtino juos šiame dokumente. Tai mums primena apie civilizacinę erdvę, kuriai ne tik priklausė, bet ir kurioje išsiskyrė bendra Lietuvos ir Lenkijos valstybė, priimdama pirmąją rašytinę Konstituciją Europoje ir antrą tokią pasaulyje. Gegužės 3-osios Konstitucijos dvasioje valdinys tapo piliečiu, prisiimančiu atsakomybę už savo valstybę. Todėl net ir Respublikos nebelikus žemėlapyje, Konstitucijos idealai išliko orientyrais, į kuriuos atsigręžė vėlesnių Lietuvos ir Lenkijos sukilimų prieš carinę imperiją vadai ir dalyviai. Ši Konstitucija – svarbos nepraradęs laisvų žmonių ir tautų simbolis“, – sakė Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė.
Lietuva ir Lenkija per šimtmečius pasiekė daug bendrų pergalių, viena kurių – ši Konstitucija. Pasveikindama Lenkiją šia proga premjerė I. Šimonytė pabrėžė kaip niekada svarbią, dinamišką ir tvirtą Lietuvos ir Lenkijos strateginę partnerystę ir vis plačiau besimezgančią draugystę tarp šalių žmonių.