Senokai Regioninę Telšių ligoninę pradžiugino Naujųjų metų pirmąją dieną pasitinkantys naujagimiai iš Žemaitijos sostinės. Keletą metų niekam pirmųjų vietų neužleisdavo plungiškiai. Šie metai išskirtiniai, nes 2024-ųjų sausio 1-ąją į pasaulį atėjo net du telšiškiai berniukai.
Algirdas Dačkevičius
Tradiciškai per metus mergaičių gimsta daugiau
Pirmasis šių metų naujagimis Dominykas gimė 2024-ųjų sausio 1 dieną 15 val. 18 min. Jo svoris – 3, 388 kg, ūgis – 51 cm. Pirmagimio tėvai telšiškiai Ieva ir Martynas džiaugėsi, kad mažylis sveikas ir apsuptas nuoširdžių bei profesionalių medikų rūpesčio.
Tos pačios dienos vakarą 21 valandą telšiškiai Aistė ir Dovydas sulaukė sūnelio Jorio. Tai irgi pirmas vaikas jų šeimoje. Mažylis svėrė 3, 504 kg, jo ūgis – 54 cm. Jis jaučiasi puikiai, o tėvai dėkingi medikams už sėkmingą gimdymą ir nepriekaištingą jų atžalos priežiūrą.
Gimdymus priėmė gydytoja akušerė-ginekologė Alesia Boukun ir akušerė Vilma Kiburtienė.
Naujagimių tėvus nuoširdžiai pasveikino rajono meras Tomas Katkus ir Regioninės Telšių ligoninės direktorė Jovita Seiliuvienė, įteikdami suvenyrų ir atminimo dovanų.
Apie gana „derlingus“ mažyliais 2023 metus skyriuje pasakoja gimdymo kalendorius. Pernai gimė 372 naujagimiai: 194 mergaitės ir 178 berniukai. Į šį pasaulį atėjo ir trejetas dvynių. Kovo ir gegužės mėnesiais sulaukta gausiausiai naujagimių – po 41. Ypač įsimintina kovo 15-oji, kai gimė 7 naujagimiai ir tarp jų dvynukai.
Pasak naujai dirbančios vyresniosios akušerės Julitos Grigalauskės, šių metų pradžia gerai nuteikia, nes gimė ne tik du berniukai, bet sausio 2-ąją ir mergaitė iš Varnių krašto, kai pernai pirmojo naujamečio naujagimio buvo sulaukta tik sausio 3-iąją.
Regioninės Telšių ligoninės direktorė Jovita Seiliuvienė pasidžiaugė, kad naujagimių skaičiumi telšiškiai aplenkė Mažeikių ir Marijampolės ligonines. Ligoninės vadovei antrino Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas Tomas Lūža, nes profesionalios komandos dėka sulaukiama gimdyvių iš Klaipėdos, Šiaulių, Mažeikių, Plungės bei kitų Lietuvos miestų – net 18 mūsų šalies vietovių.
Puikus specialistų darbas sklinda be papildomos reklamos – iš lūpų į lūpas. Tai, ko gero, paveikiausia. Regioninė Telšių ligoninė didžiuojasi „Naujagimiui palankios ligoninės“ statusu. Šiuo metu skyriaus komandą sudaro jo vedėjas Tomas Lūža, vyr. slaugytoja Julita Grigalauskė, 10 gydytojų akušerių-ginekologų, 6 gydytojai neonatologai/vaikų ligų gydytojai, 12 akušerių, 2 bendrosios praktikos slaugytojos, viena ūkio reikalų tvarkytoja, 5 valytojos.
Akušerijos-ginekologijos skyriuje yra 15 lovų, iš kurių 6 skirtos moterims po gimdymo, visos šios lovos yra 6 palatose, t.y. palatos, skirtos vienai pagimdžiusiai moteriai su naujagimiu. Visose palatose yra tualetai. Keturios palatos turi papildomas lovas artimiesiems, trijose jų yra dušai. Keturios lovos skirtos įvairiems nėštumo patologijos susirgimams gydyti, tiek pat lovų – sergančioms ginekologinėmis ligomis ir gydomoms po ginekologinių operacijų, viena lova – naujagimiams, kurie, esant reikalui, gydomi intensyvaus stebėjimo poskyryje.
Viskas – vardan mūsų mažojo piliečio
Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus pastebėjo, jog Savivaldybė puoselėja gražią tradiciją – kiekvienam Telšiuose gimusiam naujagimiui, nepriklausomai nuo jo gyvenamosios vietos, skiria 100 eurų, o jeigu naujagimis telšiškis, dar pridedama po 200 eurų. Vadinasi, ir šiųmečiai mažieji telšiškiai iškart praturtės po 300 eurų.
Toliau puoselėjama tradicija – kiekvienam Žemaitijos sostinėje gimusiam naujagimiui įteikiamas Naujagimio pažymėjimas su žemaitiškais įrašais. Dovanojami ir lauknešėliai su knygomis. Tai ankstyvąjį skaitymą skatinantis projektas „Knygų startas“, prie kurio yra prisijungusi Regioninė Telšių ligoninė.
Pasak skyriaus vedėjo, nepamirštama ir „Nėsčiųjų mokyklėlė“. Ji naudinga tuo, kad organizuojamos paskaitos, skirtos nėščiosioms ir jų artimiesiems. Paskaitų tikslas yra padėti pasiruošti gimdymui, pogimdyminiam laikotarpiui, naujagimio žindymui bei priežiūrai ir t.t.
Skyriaus vedėją į Telšius atvedė naujovės
Skyriaus vedėjas Tomas Lūža prisipažįsta, jog į Telšius atvyko, siekdamas savo darbe pritaikyti pažangiausias naujoves. Čia jį pasitiko renovuotos pagal šveicarišką projektą patalpos, kasmet atsiranda vis modernesnės įrangos. Šiuo metu skyriuje yra 3 atnaujintos gimdymo palatos, aprūpintos šiuolaikiška, modernia aparatūra gimdyvės ir vaisiaus būklei sekti viso gimdymo metu. Yra aparatūra bei šildoma vieta naujagimio pirmajai pagalbai ar reanimacijai teikti.
„Reikalui esant, taikome nemedikamentinį ir medikamentinį gimdymo nuskausminimą. Taip pat yra visos sąlygos gimdymo metu dalyvauti artimam žmogui. Skyriuje nėščiosios gydomos dėl įvairių nėštumo patologijos ligų, apžiūrimos ir tiriamos specialiai tam paruoštame kabinete, kuriame yra šiuolaikinė ginekologinė kėdė, amnioskopas, echoskopas, naujos kartos kardiotokografas vaisiaus būklei vertinti.
Ginekologijos poskyryje taikomi optimalūs konservatyvaus gydymo metodai ir pažangiausi operacinio gydymo būdai. Skyriuje taikomi šiuolaikiniai minimaliai invazyvaus gydymo metodai, net ir atlikus didelės apimties operaciją, pacientė jaučiasi gerai, todėl gali vykti į namus tos pačios dienos vakare arba kitą dieną, ir būti visiškai darbinga“,– sakė skyriaus vedėjas Tomas Lūža.
Skyriuje – per 1200 įvairiausių operacijų
Pasak skyriaus vedėjo T.Lūžos, pernai skyriuje atlikta per 1200 operacijų. Tai gimdos šalinimo per makštį arba laparoskopijos būdu operacijos; dubens organų nusileidimo operacijos; makšties plastinės operacijos (taikomi sintetiniai implantai); gimdos kaklelio biopsijos/konizacijos; miomų šalinimas laparoskopijos būdu; šlapimo nelaikymo korekcijos operacijos per makštį su sintetinėmis juostelėmis (TOT).
Statistikos duomenimis, 50 procentų moterų per 50 metų amžiaus vargina šlapimo nelaikymas, todėl šios operacijos yra viena pagrindinių priemonių, gerinant moterų gyvenimo kokybę. Ligoninės galimybės leidžia tokias operacijas atlikti nemokamai, t.y. nemokant už sintetinę juostelę (tinklelį).
Pasak skyriaus vedėjo, laparoskopu jis atlieka pačias sudėtingiausias operacijas. Net naujagimių sveikinimo dieną reikėjo jo luktelėti, nes gydytojas tuomet atliko labai sudėtingą operaciją: išoperavo net 1500 gramų sveriančią moters gimdą su miomomis laparoskopu, nepalikdamas jokio pjūvio, o tik trejetą skylučių. Kad tai išskirtinė operacija, skaitytojui priminsime, jog sveikos moteries gimda sveria apie 50-70 gramų.
Veiklus gydytojas ir toliau pasiryžęs savo vadovaujamame skyriuje diegti naujoves. Juk visa tai daro vardan gimdyvių gerovės, jų naujagimių bei apskritai moterų sveikatos. Todėl jos ir renkasi Telšius.