Klaipėdos rajonas išugdė ne vieną gabų žmogų. Šiandien kalbiname jauną, gerai mums visiems žinomą atlikėją Moniką Linkytę, kuri pirmąsias raides ir natas pažino Gargžduose. Dabar ji yra Nacionalinės atrankos į tarptautinį Eurovizijos konkursą nugalėtoja. Gegužę ji su daina „Stay“ atstovaus mūsų šaliai Liverpulyje, Jungtinėje Karalystėje.
Monika Linkytė
– Esate kilusi iš Gargždų, ar mokate Žemaitiškai, kaip dažnai kalbate šia tarme savo aplinkoje, ar vis dėlto prioritetą teikiate norminei kalbai? Gal yra koks unikalus posakis ar frazė, naudojama šeimoje?
–Taip, esu kilusi iš Gargždų, deja, šeimoje niekas nešneka Žemaitiškai, bet turiu draugų iš Plungės, kurie pasirūpino, kad mano kalboje atsirastų ir Žemaitiška tarmė.
– Kokie prisiminimai Jus sieja su Gargždais? Įsimintiniausi Jūsų gyvenimui įtaką padarę šio krašto žmonės, gal mokytojai, draugai? Gal yra mūsų kraštuose žmogus, kuris turėjo įtakos Jūsų asmenybės formavimuisi, ar muzikinei karjerai?
– Gargžduose praleidau savo visą vaikystę ir paauglystę, todėl be abejonės tai paliko ryškų pėdsaką mano gyvenime. Manau, kad visada išliksiu dėkinga savo Lietuvių kalbos mokytojai – a.a. Daivai Toliušienei. Ji buvo žmogus, kuris visada skatindavo mano kūrybiškumą, išmokė mylėti kultūrą, gerbti lietuvišką žodį, visada prisimenu savo mokytoją su didžiausia šviesa ir meile, nenusakoma šiluma, tad labai džiaugiuosi, kad a.a. D. Toliušienė pabrėžtinai kalbėdavo apie tai, kad mes kiekvienas visų pirma turime būti žmogus-žmogui, o tik vėliau iškyla ir mūsų pasiekimų reikšmė.
– Ko, Jūsų nuomone, tokiems miesteliams, kaip Gargždai labiausiai trūksta, kad gabus jaunimas nebėgtų į didžiuosius miestus. Kas Jus pačią galėtų sugrąžinti į Klaipėdos rajoną?
– Manau kūrybiškiems žmonėms dažnu atveju yra reikalinga laisvė, o visų svarbiausia galimybė įsikvėpti, todėl dideliuose miestuose natūralu, kad įkvėpimų šaltinių yra žymiai daugiau, tačiau visi maži miesteliai visada turės savų privalumų, nes juose yra viskas šalia ir daugiau gamtos. Pati save laikau pasaulio žmogumi, todėl man reikalingas didmiesčio bruzdesys. Gargžduose visada gera užsukti ir truputį sustoti.
– Ką Jums reiškia laisvė, tautiškumas, patriotiškumas, nacionalinis charakteris? Kaip Lietuva turėtų būti pristatoma tarptautiniu mastu? Kas mes esame, kokie, kuo įdomūs pasauliui
– Laisvė man visada asocijuojasi su didele atsakomybe. Šiandieniniame pasaulio kontekste manau visi prisimename ir tai, kad už laisvę tenka kovoti, kas mano suvokimu yra visiškai neteisinga. Kalbant apie lietuviškumą manau, kad esame darbštūs, kūrybiški žmonės, siekiantys savo tikslų, mylintys ir puoselėjantys savo laisvę, o tai yra labai svarbu ir gražu.
– Kaip sekasi ruoštis Eurovizijai, kas naujo?
– Vyksta daug pasiruošiamųjų darbų, išvykos, interviu, susitikimai, primatavimai, mažai laisvo laiko. Nepaisant visko, visa komanda esame puikiai nusiteikę ir su nekantrumu laukiame gegužės mėnesio. Esame paruošę labai daug siurprizų.
–Ar dažnai pasiduodate šalia esančių žmonių įtakai, nuomonei, reaguojate į komentarus, ar turite savo pasaulio suvokimą?
– Manau, kad šiai dienai galiu drąsiai sakyti, kad turiu ryškų savo pasaulio suvokimą. Kai esi susifokusavęs į savo tikslus ir į savo ateitį – nebelieka laiko reaguoti į komentarus ir aplinkinių nuomonę. Juk kiekvienas turi ją savo ir tai yra puiku. Aš negyvensiu kito žmogaus gyvenimo, lygiai kaip ir jis negyvens mano. Todėl kiekvienas turime daryti tai, ką manome teisinga sau.
– Kokius jausmus perteiksite savo Eurovizinėje dainoje, apie ką dainuojate? Kodėl nesirinkote dainuoti lietuvių kalba, tik imate vieną priedainį, būdinga liaudies dainoms, sutartinėms?
– Manau, kad šie autentiški, lietuviški sutartinių burtažodžiai gali kviesti visą pasaulį atsiverti sau, sugrįžti į save ir visiems kartu susiburti. Šios dainos esmė nėra parodyti lietuvių kalbą, o daugiau – visos tautos šaknis.
– Kas Jūsų gyvenime lemia sėkmę, gal yra slaptas ritualas, amuletas, įprotis ar tatuiruotė, kuri turi reikšmės lipant į sceną?
– Aš visada sakau tam tikras afirmacijas, kad aplink mane būtų gera energija, taip pat labai svarbu turėti gerą ryšį su savo grupe ar komanda. Prieš lipant į sceną mes su komanda visada šiek tiek pasikalbame, apsikabiname ir giliai pakvėpuojame.
– Socialiniuose tinkluose plito pamąstymai, kad prieš kelerius metus vienas Stasio Šimkaus konservatorijos studentė taip pat savo Euroviziniame pasirodyme naudojo čiūto tūto motyvus. Kiek Jūsų daina autentiška, originali, kiek joje yra Monikos?
– Dainą ,,Stay (ČIŪTO TŪTO)“ parašėme kartu su su latvių atlikėju Chris Noah, todėl manau galime teigti, kad šis sukurtas rezultatas yra tik mūsų įdirbio, pastangų ir laiko dėka. ,,Čiūto tūto“ motyvas nuo seno yra vartojamas lietuvių liaudies sutartinėse, o dabar jis girdimas ir mūsų naujoje dainoje.
– Didžiausia Jūsų paslaptis?
– Manau žodis ,,paslaptis“ ir reiškia tai, kad mūsų kažkokia dalelė informacijos, negali būti atskleista ir pasakyta garsiai.
– Kada paskutinį kartą lankėtės Gargžduose, Klaipėdos rajone, gal nusimato koncertų?
– Paskutinį kartą Gargžduose buvau susitikusi su savo fanais. Restorane ,,LIJO“ darėme naujausios, dabar jau Eurovizinės dainos perklausą. Koncertai yra dar planuojami, nes dabar vyksta įtemtas ir daug pasiruošiamųjų darbų reikalaujantis, tačiau labai smagus etapas.
–Eurovizijos konkurse Jus lydės gan spalvinga tarptautinė komanda. Kaip ji reprezentuos Lietuvą, mūsų kraštą, kokią žinią sakysite pasauliui? Ar tikitės, kad tarptautiniai žmonės padės pelnyti pasaulines simpatijas, o gal neradote gabių vietinių?
– Mūsų komandą sudaro tikrai labai profesionalūs ir kompetentingi žmonės. Nors scenoje kartu su manimi pasirodo Jungtinės Karalystės pilietės, tai nereiškia, kad Lietuvoje nėra gabių žmonių – juk didžiulė komanda būtent lietuvių dirba už kadro. Būtent jie daro didžiulę įtaką rezultatui, kurį žiūrovai mato televizijos ekranuose.
Idėja dainuoti su užsienio atlikėjomis tikrai nebuvo kilusi tam, kad pelnyti pasaulines simpatijas, tiesiog kartu su jomis gimė visa dalyvavimo Eurovizijos atrankoje idėja ir jos buvo mano didžiausias spyris ir motyvacija kurti, nepasiduoti ir skinti kelią laimėjimo link.
– Muzikinė karjera. Muzikanto dalia. Kas sunkiausia renkantis šį kelią, ar nevargina gerbėjų dėmesys, viešumas. Ar rekomenduotumėt rinktis muziką rajono moksleiviams, kodėl? Kaip neprarandate savo vidinių jėgų.
– Kiekvienas kelias ir kiekvieno istorija yra skirtinga. Susitikimai su gerbėjais ir šilti apsikabinimai visada buvo ir bus mano ,,varikliukas“. Kiekvienam rekomenduoju pirmiausia pažinti save, o tada ir suprasite kuriuo keliu turite keliauti. Jei gyvenime darysite tai kas ,,veža“, net ir nugriuvus, visada atsistosite ir neprarasite vidinės jėgos.
– Prognozės kokią vietą ketinate pelnyti, linkėjimas sau ir jauniems žmonėms iš regionų.
– Gal nespėliokime, o tiesiog manifestuokime. Linkiu visiems pasimėgauti akimirkomis ir nebijokite svajoti garsiai. Viskas yra įmanoma, jei tik nebijosite ir eisite pirmyn. Nėra neįmanomų tikslų – yra tik neteisingai pasirinkti būdai jų siekti.
– Būti scenoje ir būti savimi. Kas tai yra? Du skirtingi dalykai, ar vienas ir tas pats? Kokia yra Monika žvaigždė ir kokia yra Monika dukra, draugė?
– Manau svarbiausias dalykas yra savęs pažinimas, o kada pažįsti save, savo jausmus ir emocijas – nereikia nieko apgaudinėti, o tiesiog būti savimi! Todėl visada esu atvira su visais – su artimaisiais, savo sekėjais ir su savimi. Mane sekantys žmonės tikrai neduos sumeluoti, kad dažnai atveriu jiems savo širdį ir pasidalinu širdgėla, kuri mane užlieja. Lygiai tą patį darau ir su artimaisiais. Niekada nesistengiu būti už kažką geresnė, nebent tik pati už save. Todėl su visais esu tokia pati ir tokia pati AŠ!

– Ačiū už pokalbį
Kalbino Dana Lukauskienė.