Birželio 18 d. Seime svarstomas Gynybos mokesčių paketas. Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) nuo pat pradžių pasisako už Valstybės gynybos fondo įsteigimo reikalingumą ir aktyviai dalyvauja diskusijose dėl šio finansavimo šaltinių.
Primename pagrindinius su svarstomu paketu susijusius LPK pozicijos akcentus:
- LPK sutinka su pelno mokesčio didinimu 1 PROC. PUNKTU. Nuosekliai pasisakome už tai, kad gynybos finansavimo didinimo turi prisidėti visi – tiek gyventojai, tiek verslas. Dėl to palaikėme Vyriausybės alternatyvą 1 proc. punktu didinti ir PVM tarifą (galiausiai prie to paties PVM mokesčio mokėjimo juk prisidėtų ir verslas, įsigydamas/pirkdamas PVM apmokestintas paslaugas/prekes).
- Atsižvelgiant į lengvųjų automobilių apmokestinimą LPK nepritaria siūlymui riboti lengvųjų automobilių įsigijimo/nuomos atskaitą. Įmonės nuo įsigyjamų automobilių vertės jau sumoka PVM, kuris yra negrąžinamas, taip pat yra sumokamas vienkartinis taršos mokestis, o asmeninėms reikmėms naudojami automobiliai yra dar sykį papildomai apmokestinami. Didesnės galios automobiliai bus papildomai apmokestinami ir pakeltu kuro akcizo mokesčiu. Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad keliant pelno mokestį, neatskaitomos automobilio amortizacijos sąnaudos iš karto būtų apmokestinamos padidintu naujuoju pelno mokesčio tarifu. Gautųsi, kad automobiliai būtų apmokestinami keturgubai ar net penkis kartus.
- Kalbant apie Akcizų įstatymo pakeitimo projektus:
- LPK pažymi, kad atsižvelgiant į alkoholinių gėrimų vartojimo kultūrą Lietuvoje, negalima taip stipriai didinti akcizų silpniausiems alkoholiniams gėrimams. Siūlome 2025-2027 metais akcizus didinti visoms alkoholio grupėms, įskaitant etilo alkoholį, panašiu tempu.
- Dėl tabako gaminių akcizų kitimo 2025–2027 m. laikotarpyje (taip pat ir su tabako gaminiais susijusiems gaminiams), LPK siūlo siekti konvergencijos su kaimyninėmis šalimis ir ES vidurkiu ir minėtam laikotarpiui nustatyti ne didesnį nei 5% kaitinamojo tabako produktų akcizų kilimą kasmet. O visiems elektroninių cigarečių skysčiams nustatyti 1,67 EUR/ml tarifą 2025 m., 1,75 EUR/ml tarifą 2026 m., 1,84 EUR/ml tarifą 2027 m. Bet kokiu atveju akcizas rūkalams neturėtų didėti daugiau, nei nurodyta Vyriausybės pasiūlyme.
- LPK pritaria įvesti „saugumo dedamąją“, tačiau papildomai prie to CO2 dedamosios peržiūros (didinimo) LPK palankiai nevertina.
Pastebėtina, jog pastaruoju laikotarpiu klimato/aplinkosauginių mokesčių aplinka Lietuvoje įneša neužtikrintumo verslo atžvilgiu: dar neseniai LPK dalyvavo intensyviose diskusijose su institucijomis dėl suskystintų naftos dujų ir kitų energinių produktų akcizų dydžių peržiūros bei naujojo aplinkosauginio mokesčio – CO2 dedamosios. Kompromisas rastas šių metų pradžioje šiuo klausimu sušaukus neeilinę Seimo sesiją. Verslas pritarė CO2 dedamajai. Tačiau jai dar nespėjus įsigalioti nuo 2025 m., ji siūloma didinti net kelis kartus. Suprasdami poreikį verslui „žalintis“, nuolat atkreipiame dėmesį, jog tvariai „žaliajai“ transformacijai reikalingas „lazdos ir morkos“ principas: CO2 dedamąją siūloma padidinti net kelis kartus ir šias lėšas nukreipti valstybės gynybos ir saugumo reikmės, todėl verslas kelia susirūpinimą, ar ir kaip planuojama žadėta parama ūkio subjektams.
Pasisakydama už krašto gynybos finansavimo didinimą, LPK tikisi, kad Valstybės gynybos fondo įsteigimas leis lanksčiau iš skirtingų finansavimo šaltinių kaupti valstybės piniginius išteklius, bet sukauptos lėšos nebus panaudotos kitiems poreikiams, o bus tikslingai nukreiptos krašto apsaugai.
Visą LPK pozicijos tekstą rasite: https://lpk.lt/lpk-pozicijos/
Susijusios naujienos
50 tūkst. iniciatyvą „4 procentai“ palaikančių gyventojų …
Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų
LPK susistikime su Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės a…
gynyba, Seimas”}],”exclude_current_post”:true,”useQueryEditor”:true,”signature”:”9874198ac12149bb29a3740491eeb18e”,”user_id”:2,”time”:1711471143,”lang”:”lt”,”post__not_in”:[5006],”category_name”:”Naujienos”,”tag”:”gynyba, Seimas”,”paged”:1}” data-page=”1″ data-max-pages=”7″>