Labai daug galimybių lavintis per visą gyvenimą suteikia bibliotekos, ne veltui Lietuvoje kasmet balandžio mėnesį skelbiama Lietuvos bibliotekų nacionalinė savaitė. Šiemet ji prasidėjo balandžio 23 dieną. Per ekonomines krizes Lietuvoje- kiek tik jų bebuvo, mažėjo kaimo bibliotekų tinklas. Atrodo, taip galima atpratinti nuo knygos. O kaip yra iš tikrųjų?
Giliogiriškių išvyka
Namas gali sugriūti, verslas žlugti, turtai sudegti, tačiau įgytos žinios visada tavo ir padeda susigrąžinti visa tai, kas pražūna. Pokyčių pilname pasaulyje jas reikia nuolat atnaujinti, papildyti. Taigi, išmintingas tas, kuris skaito, ieško informacijos, neleidžia savo įgimtam intelektui snūduriuoti. Tai, kad kaimo žmogus domisi knygomis, jų autoriais, bibliotekų renginiais laisvalaikiui, rodo, jų dalyvavimas tiek virtualiose, tiek bibliotekose organizuojamuose proto mūšiuose, žmonės vyksta į ekskursijas . 2022 m. balandžio 26 d. per patį pavasario darbymetį Giliogirio kaimo gyvenvietės ( Rietavo savivaldybė) 19 žmonių nutarė ekskursijos metu aplankyti Klaipėdos kultūros įstaigas, daugiausia laiko nutarta praleisti modernioje Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje. Šiai iniciatyvai paskatino Giliogirio Kaimo bendruomenės pirmininkė Kristina Petreikienė. Bibliotekoje visur daug vaizdinės informacijos ir ekspozicijų. Nauja bibliotekoje Muzikos ir meno literatūros skyriaus garso įrašų klausymosi erdvė . Ji atsirado vieno iš darbuotojų melomano , besidominčio garsą atkuriančia technika dėka. Kultūros įstaiga didžiuojasi rėmėjų padovanotu kokybišku patefonu. kurio kaina su nuolaida virš penkių tūkstančių. Erdvi Periodinių leidinių skaitykla performuojama į dvi skaityklas. Greitai po remonto vėl pakvies skaitytojus.
Bibliotekoje, kaip namuose
Po antrojo pasaulinio karo Mažosios Lietuvos istorija tarsi nutrūko. Kraštotyros skyrius saugo bibliotekos sukauptą kraštotyrinę medžiagą: knygas išgabentas į bibliotekas, turinčius specialius mažai kam prieinamus skyrius. Knygos identifikuotos pagal antspaudus. Fonduose yra emigrantų literatūros, sukauptų meno kūrinių, garso ir vaizdo įrašų. Bendroji skaitykla aptarnauja skaitytojus savo fondo ir saugyklų fondo literatūra įvairiomis kalbomis. Daugelis darbo operacijų kompiuterizuotos, kortelių katalogus primena tik meno kūrinys virš registratūros stalo. Vaikai mėgsta savo knygų abonementą ir žaislotekas. Studentija, amatų mokyklų mokiniai, kai kurie moksleiviai atvyksta į Klaipėdą mokytis ir gyventi, patiria adaptacijos sunkumus: rečiau besusitinka su tėvų šeima, pažįstamais nuo vaikystės bendraamžiais, giminaičiais. Biblioteka ne tik dosniai dalinasi knygomis, bet ir kiek gali stengiasi pavaduoti namus. Jaunimo erdvelėje šeimininkai jauni žmonės, čia gali palikti laiškus bičiuliams, skaityti leidinius, mokytis, bendrauti, repetuoti, jei yra įtraukti į renginio programą, net išsivirti arbatos, kavos. Kartais bibliotekų raidai įtakos turi konkretus poreikis. Dabar žmonės nori naudotis buitinės technikos įrenginiais, bet nemėgsta perkrautos erdvės namuose. Tai aktualu jauniems žmonėms, kurie nuomoja mažus butą, o ir gyventi jiems tenka taupiai. Bibliotekos edukaciniame centre žoliapjovės nepasiskolinsi, bet siuvimo mašiną – prašom, naudokis ir džiaukis. Edukaciniame centre mokoma kompiuterinio raštingumo ir kitų įvairiu metu itin reikalingų įgūdžių. Mokytoja – pensininkė Aldona Gžauskienė dažna bibliotekos lankytoja, sutikusi ekskursiją bibliotekoje prisijungė prie jos. Ši moteris dažnai mokina bibliotekininkus ir bibliotekininkų grupes kūrybinių darbelių iš keisčiausių medžiagų , kaip antai, kurti mozaikas iš dažytų kiaušinių lukštų. Ji yra eksponavusi savo margučių kolekciją.
Išvykoje viktorinos klausimai
Dėl būsimo ekskursijos maršruto kaimo bendruomenės nariai ilgai diskutavo internetinėje svetainėje, nes transportas buvo duotas ribotam laikui, reikėjo pasirinkti objektus labai nenutolusius vienus nuo kitų. Giliogiriškiai domėjosi ir baltiškaja praeitimi. Todėl trejetą valandų praleido Pilies muziejuje., žavėjosi Gintaro muziejaus ,,Amber queen“ ir dirbinių pardavimo salono interjeru, eksponatais ir parduodamais dirbiniais. Išvykai ruošėsi ir maži, ir dideli. Antai devynerių metų Kristupas Petreikis tėveliams ir kainynams paruošė viktorinos klausimus kompiuterio pagalba. Viktorina labai pagyvino kelionę namo. Daugiausiai prizų nusipelnė Vidos ir Vytauto Minelgų šeima.