- Titulinis
- Naujienos
- Vyriausybės kanclerė aptarė vaistų tiekimo ir prieinamumo klausimus su „Medicine for Europe“ generaliniu direktoriumi
Antradienį Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė susitiko su organizacijos „Medicine for Europe“ generaliniu direktoriumi Adrianu van den Hovenu, su kuriuo aptarė Europoje ir pasaulyje pastaruoju metu stebimus vaistų tiekimo sutrikimus ir būtinybę užtikrinti vaistų prieinamumą pacientams. Kaip pabrėžė kanclerė, Lietuvos Vyriausybė laiko prioritetu vaistų įperkamumą gyventojams, todėl ir toliau aktyviai dalyvaus vaistų politikoje ir stebės situaciją vaistų rinkoje.
Lietuvoje įsigaliojęs naujas kompensuojamųjų vaistų atrankos mechanizmas, nustatantis maksimalias pacientų priemokų „lubas“ ir referuojantis į mažiausias vaistų kainas Europos Sąjungoje, nustatytas siekiant didinti kompensuojamų vaistų prieinamumą ir skatinti konkurenciją vaistų rinkoje, sakė Vyriausybės kanclerė G. Balčytytė. Nors globalūs vaistų tiekimo ir prieinamumo iššūkiai kelia susirūpinimą, rezultatai rodo įsigaliojusių pokyčių pasiteisinimą.
Dėl šių pokyčių numatomų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų sutaupymų naudą galės pajusti pacientai, nes sutaupytos lėšos gali būti skiriamos inovatyviems vaistams kompensuoti ir plėsti jau kompensuojamų vaistų skyrimo sąlygas, pažymėta susitikime.
Tai, kad diskusijas kėlęs kainų referavimo modelis yra veiksminga ir gyventojams naudinga kainodaros priemonė, patvirtina faktas, jog beveik visose ES šalyse vienokia ar kitokia apimtimi ši priemonė yra taikoma reguliuojant vaistų kainas. Kaip atkreipė dėmesį Vyriausybės kanclerė, ją taikyti rekomenduoja ir Pasaulio sveikatos organizacija.
Kaip susitikime pastebėjo Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos politikos departamento direktorė Anželika Oraitė, išorinio referavimo taikymo nauda jau yra matoma.
Nuo liepos 1 d. įsigaliojus pagal naujas kainodaros taisykles sudarytam kompensuojamųjų vaistų kainynui, jame daugiau nei pusės vaistų bazinės – valstybės kompensuojamos – kainos yra žemesnės nei ankstesniame kainyne. Šiemet daugiau nei pusę vaistų valstybė įsigis mažesne kaina, sutaupydama ir pacientų vaistų poreikiams galėdama skirti daugiau nei 10 mln. eurų.
Susitikime pažymėta, kad vaistų prieinamumo didinimas nereiškia vartojimo didinimo skatinimo – tai nėra nei Vyriausybės, nei Sveikatos apsaugos ministerijos tikslas.
Abi susitikimo pusės išsakė matančios tolesnio dialogo palaikymo ir bendradarbiavimo naudą, siekiant užtikrinti kuo sklandesnį vaistų tiekimą ir prieinamumą pacientams.