Liepos 29 dieną, vykęs Plungės „Spiečiaus“ ir VšĮ „Inovacijų agentūra“ „Verslo akseleravimo“ programos baigiamasis renginys įrodė, kad regionuose gausu kūrybingų žmonių, jie geba išsikelti tikslus, generuoti idėjas, kurti. Plungiškiai domisi verslo kūrimo galimybėmis, o įkurtas Plungės „Spiečius“ auga, šurmuliuoja, veikia.
Padrąsinimas
Plungės „Spiečiuje“ startavusi „Verslo akseleravimo“ programa buvo skirta čia veikiantiems smulkiojo ir vidutinio verslo atstovams, susiduriantiems su verslo vystymo iššūkiais, siekiantiems stiprinti savo verslo vystymo kompetencijas bei siekiantiems spartesnio verslo augimo. Bendraujant, keičiantis gerąja patirtimi, išsigrynina idėjos, išbandomi nauji veiklos būdai, atsiranda daugiau paslaugų, kuriamos darbo vietos. Vertingi ekspertų patarimai skatino paprasčiau žvelgi į iš pirmo žvilgsnio sudėtingą verslo pasaulį, permąstyti esamas galimybes ir veikti. Mokymai, seminarai, unikalios programos yra puiki paskata ir motyvacija drąsiau žengti savo pasirinktu, o kartais labai sudėtingu, daug darbo ir pastangų reikalaujančiu verslininko keliu.
Siūlė vertę
Į Mykolo Oginskio rūmus rinkosi patyrę verslininkai – ekspertai, Savivaldybės atstovai. Pristatyti jau esami ir besikuriantys verslai. Kartu su renginio moderatoriumi, startuolių rinkodaros konsultantu Donatu Joniku, net 8 Plungės smulkūs ir vidutinieji verslininkai ilgiau nei mėnesį laiko mokėsi Plungės „Spiečiuje“, diskutavo, generavo verslo kūrimo, ar plėtros idėjas, kol pagaliau, jas galėjo pristatyti iškilmingoje aplinkoje, Mykolo Oginskio rūmuose. Su jauduliu jie laukė savo eilės pasisakyti, atidžiai klausėsi verslo ekspertų komisijos pastabų. Šios programos kuratorė Jurgita Niunevė palaikė kiekvieną susirinkusių. Ji davė startą šiam renginiui, subūrė visus čia, Mykolo Oginskio rūmuose.
„Šiandien buvo ypatinga diena. Pilna jaudulio ir streso, manęs klausėsi daug gyvenime pasiekę žmonės, kolegos tokie patys kaip aš, Plungės miesto valdžia. Visi mane pažįstantys žino kiek aš daug dirbu vardan savo svajonių. Dirbu neskaičiuodama laiko ir jėgų. Ne išimtis ir „Spiečius“. Spiečiuje mokausi ir augu, kad suprasčiau ką darau ne taip arba patobulinčiau dar geriau ką iki tol dariau gerai”, – dalinosi savo emocija šiame renginyje savo verslą pristačiusi prekinio ženklo „Stiliaus detalė“ įkūrėja Aurika Matavičiūtė.
Kvietė išsakyti lūkesčius
Bendraminčių paskatinimas, Savivaldos palaikymas ir ekspertų parama, leidžia tobulėti ir augti pradedančiajam verslui. Į renginį atvykęs Plungės miesto meras Audrius Klišonis džiaugėsi, kad Plungėje aktyviai į bendruomenę telkiasi smulkūs ir vidutiniai verslai, Plungės „Spiečiaus“ nuolat šurmuliuoja. Anot mero, smulkus ir vidutinis verslas yra lyg gyvybinis potencialas miestui, šaliai ir visuomenei. Jis su nekantrumu laukė sėkmės istorijų, naujų idėjų, o tuo pačiu kvietė išsakyti verslių žmonių lūkesčius vietos savivaldai.
Sveikinimo žodį visiems susirinkusiesiems tarė ir Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas. Administracijos vadovas akcentavo plungiškių aktyvumą, žingeidumą. Jis džiaugėsi, augančiu Plungės „Spiečiaus“ narių skaičiumi, priminė istorinį Oginskių šeimos indėlį į inovacijų plėtrą rajone. Jis vylėsi, kad verslų bendrystė tęs gražias istorines tradicijas, neš naujoves, diegs inovacijas Žemaitijoje. Inovacijų agentūros Regioninės verslo transformacijos skyriaus vadovė Indrė Gendroliūtė – Gerulienė džiaugėsi programos dalyviais, kurie nuoširdžiai dirbo, mokėsi, atliko ir praktines užduotis, rimtai klausėsi patarimų, generavo idėjas. Savo verslo istoriją pristatė UAB „Getfiks“ įkūrėjas Emilis Markulis. Jis su bičiuliu įkūrė, veikiančią meistrų platformą. Jauni žmonės įrodė, kad verslo idėją galima vystyti ir be didelio kapitalo, pinigų. O plėtojant verslą, geriausia pasikliauti ne ekspertų nuomone, o testuoti klientus, gebėti išgirsti, ko žmogui reikia, kokie jo lūkesčiai. Nors projektas buvo sėkmingai parduotas, tačiau smagu, kad jaunų žmonių verslo idėja tapo realia.
Verslo idėjos
Po prasmingos Donato Joniko paskaitos apie tinklaveiką abipusiai naudingų partnerysčių kūrimui, buvo pristatytos Plungėje veikiančių verslų plėtros idėjos. Apie savo veiklą pasakojo Aurika Matavičiūtė, kuri siuva vaikiškus rūbelius, jais prekiauja krautuvėlėje ,,Stiliaus detalė“. Jaunoji verslininkė atviravo, kad siuvimo kursus užbaigė dar besilaukdama vaikelio. Užsispyrusi žemaitė atviravo, kad anuomet sau pasakiusi „negimdysiu, kol kursų neužbaigsiu“. Jei kažko sieki, savo siekius įvardinti, tai gyvenime taip ir nutinka. Ji rodė pirmąją siuvimo mašiną, nuo kurios ir startavo jos verslas. Dabar ji ir jos darbuotojos siuva vaikiškus rūbelius iš kruopščiai parinktų audinių, o pagrindiniai jos klientai – jaunos šeimos. Jos gaminiais prekiaujama mugėse, Plungėje veikiančioje parduotuvėje bei tiekia į parduotuves visoje Lietuvoje.
Nuo siuvinių iki suvenyrinio muilo
Reda Aurylaitė „Red’siuva“ įkūrėja į renginį atvyko su verslo dovanomis, jos pačios rankų darbo suvenyrais. Plungiškė pasakojo apie verslo pradžią, norą išmokti siūti, nes puoštis norėjusi mergina siekė išmokti pasisiūti drabužius sau. Deja, rūbų miesto rinkai pasiūti nepavyko, tačiau versli moteris nepasidavė. Reda drąsiai eksperimentavo, siuvo merginoms gumeles į plaukus, o vėliau atrado rankų darbo gamybos muilą, kurį galima dekoruoti su nuotrauka, miesto simboliu ar kitu unikaliu paveikslu. Dabar, jos verslo koncepcija, orientuotis į rankų darbo gaminius. Ji ketina bendradarbiauti su muziejais, turizmo informacijos centrais, jos gaminius pirko net Švėkšnos bažnyčia. Jos muiliukai gaminami iš ožkos pieno bazės, tačiau ji vis dar ieško naujovių.
Prikelia antram gyvenimui
Elektroninių prietaisų remonto paslaugas teikiantis Gediminas Stonys atviravo, kad Plungėje jis remontuojantis per 2000 prietaisų per metus. Gedimino taisykla yra jo verslas ir pomėgis spręsti , iš pažiūros neįveikiamas užduotis. Pristatydamas savo veiklas ekspertų komisijai, jis kalbėjo, jog verslas, tuomet, kai sukuri jo kryptį, meta aibes iššūkių. Per laiką juos įveiki, pasidaro ramu, tuomet užgimsta naujų minčių, prisigalvoji naujų darbų, ir vėl tenka suktis nesustojančiu tempu. Svarbiausia jam, neužsidaryt siaurame rate, domėtis naujovėmis, kasdien padaryti vis geriau. Pasak Gedimino, nėra nieko, ko nebūtų įmanoma pataisyti. Jo rankos geba ne tik krapštytis ties mobiliaisiais telefonais, kompiuteriais, jis antram gyvenimui prikelia daugelio jau nurašytus mašinų valdymo blokus. Galbūt tai bus nauja jo verslo kryptis. O smagiausia meistrui, taisyti gerokai sugadintą įrangą, klientui pasakoti apie visą darbų eigą, procesus.
Prisistatė ir kiti verslai
„Retro vaibą“ demonstravo Simona Rudienė, kuri pasakojo įsigijusi saldumynų ir desertų vagonėlį su raudonu vintažiniu kavos aparatu. Ji siekia savo gaminiais praturtinti verslo susibūrimus gamtoje, šventes. Savo verslą pristatė ir skuodiškė Rasa Valinskienė. Ji rankų darbo gaminių elektroninės parduotuvės įkūrėja. Frezavimo staklių įveiklinimo galimybes aptarė Andžela Grigalauskienė, UAB „ Frezavimo namai“ vadovė. Gausybę patarimų, kaip kovoti su akne davė kosmetologė Brigita Katkuvienė, kuri dirba su žmonėmis, turinčias odos problemų. Pagrindinė jos įmonės vertybė – holistinis požiūris į visą žmogaus organizmą, todėl pelnėme klientų pasitikėjimą, padėdami jiems ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus. Sigita Tauginaitė pasakojo apie socialinių tinklų reikšmę verslui.
Vaišino ledais
Vertingas konsultacijas prisistatantiems Plungės verslams teikė ekspertų komisija. Komisijos narė, UAB „Unilever“ ledų gamyklos Lietuvoje vadovė Renata Kiršytė atvyko ne tuščiomis rankomis, o nešina savo produkcija, ledais. Renginio dalyviai turėjo galimybę paskanauti lietuviškų, Lenkijos rinkai skirtų, ar net veganiškų ledų. Ji pasakojo, kad Mažeikiuose įsikūrusi viena iš 9 Europos ledų gamyklų. Renata savo karjerą pradėjo nuo finansų kontrolierės, o vėliau tapo šios įmonės generaline direktore. Gamybinės įmonės generalinė direktorė akcentavo, kad esminis vadovo uždavinys yra užtikrinti specialistams autonomiją, pasitikėti jais, leisti dirbti.
Į verslą dėl mašinos
Verslo istorija ir patirtimi įsiliejant į pasaulinę rinką, dalijosi UAB „Terekas“ vadovas Juozas Maksvytis. Jis pasakojo savo, paprasto kaimo vaiko istoriją. Sunkūs ūkio darbai, gyvulių priežiūra dar vaikystėje, išugdė pagarbą darbui, atsakomybės jausmą, atkaklumą. O noras važinėtis geresne mašina, vertė ieškoti sprendimų. Baigęs mokyklą jaunuolis nesvajojo tapti zootechniku, norėjo turėti anuomet populiarų automobilį – „Volgą“. Dabar jis tarptautinio verslo savininkas, jo produkcija pristatome į tolimiausias šalis. Jis verčiasi didmenine ir mažmenine PET butelių gamybai naudojamų įrenginių prekyba. Plungiškių idėjas vertino UAB „Turto lizingas“ vadovas Tomas Skaisgirys, UAB „Laurema“ vadovė Jūratė Kasperavičienė, Indrė Razbadauskaitė, kuri yra profesionali lektorė bei „Nepaleisk svajonės“ projekto įkūrėja ir MB „Business Finance“ vadovas Deivydas Pagojus. Visi susirinkusieji galėjo apsikeisti kontaktais, idėjomis, pabendrauti.
Auga greičiau
Verslumo sąvoka siejama su sugebėjimu atrasti naujas galimybes, mokėjimu realizuoti save ir kurti ekonominę arba socialinę vertę. Šiandien, nuolat sukantis didžiuliuose informacijos srautuose, jau nebeužtenka gebėjimo pagaminti prekę, ar produktą, reikia, jį realizuoti, pateikti klientui suprantama kalba, parduoti. O tai nėra paprasta. Kiekvieno regiono ekonominio išsivystymo lygis priklauso nuo bendruomenės verslumo lygio, todėl skatinti šias kompetencijas yra visapusiškai svarbu. Plungėje verslius žmones bando suvienyti bendradarbystės centro „Spiečius“ koordinatorė Jurgita Niunevė, kuri nuolat kviečia į prasmingus mokymus, renginius ir iniciatyvas. Susitikimą moderavo startuolių rinkodaros konsultantas Donatas Jonikas. Renginio organizatoriams skambėjo gausybė gerų žodžių ir padėkų. Susirinkusieji džiaugėsi, kad smulkūs ir vidutiniai verslai, netgi regionuose geba sutelkti gerą palaikymo komandą, ,,Spiečiuose“ verslai auga greičiau.
Dana Lukauskiene
www.musuzinios.lt inf.