Olandų dailė išpopuliarino natiurmorto žanrą. Dar XVII a. menininkai vaizdavo nuostabias vaišes, po medžioklės, gausiai įvairiomis gėrybėmis nuklotus pusryčių ir puotų stalus. Juose buvo gėlių, vaisių, medžioklės laimikio kompozicijos. Valgomos puokštės – šiuų laikų vaišių stalo puošmena.
Visa tai buvo sumaniai komponuojama dailininko drobėje. Būdavo žaidžiama spalva, šešėliais ir menininko profesionalumu. Paveikslai atskleidė to meto grožio supratimą, prabangą. Maisto produktai tarsi pagrindiniai veikėjai, formavo prabangias maisto kompozicijas.
Abraham van Beijeren natiurmortas
Kuria valgomas puokštes
Visa tai atrodė lyg gyva. Laikui bėgant keitėsi meno suvokimas, techninės galimybės. Fotografija, kinas keitė ilgai tapomus meno kūrinius. Tačiau visais laikais buvo gyvas grožio, estetikos suvokimas. Ne mažiau kūrybingais maisto produktų deriniais galime pasipuošti savo namus ir šiandien. Dešrelės, sūris, vaisiai, riešutai, uogos, ar šokoladas – visa, sumaniai sukomponavus gali virsti nuostabia puokšte. Nesvarbu kokiu laikmečiu mes begyventume, visada smagu nustebinti savo artimus žmones. O štai jauni verslininkai – kuria valgomas puokštes, kurios primena užmarštin nugrimzdusį natiurmorto žanrą, tačiau yra valgomos, ragaujamos, skanios.
Flera valgoma puokštė
Artėjant šeimos šventėms, jubiliejams, sukaktims, tikriausiai ne vieną kartą yra tekę sukti galvą, ką reikėtų padovanoti brangiam žmogui. Juk dovana – turi ypatingą reikšmę. Ja perteikiamas rūpestis, dėmesys, kuriama jauki emocija. Gėlės – visada buvo puiki staigmena. Jos gražios, trapios, spalvingos. Tačiau margaspalves puokštes, jų kompozicijas galima interpretuoti ir visai kitaip. Neseniai savo verslą įkūrusių jaunų žmonių: Valerijos ir Julijaus valgomos kompozicijos – ne tik spalvingos, bet ir skanios.
MB „Flera“ įkūrėja Valerija yra vilnietė, studijavo avioniką. Tai yra elektroniką, kuri pritaikoma aviacijoje. Dar studijų metu, mergina pastebėjo, kad norėtų kurti. Pasimokiusi floristikos Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje, ji pradėjo dirbti gėlių salone, tačiau eksperimentų nevengianti moteris pabandė į floristiką pažvelgti kitu žvilgsniu. Kurti tai, kas ne tik gražu, bet ir praktiška. Pirmosios valgomos puokštės sukurtos draugams ir artimiesiems, buvo greitai pamėgtos ir kitų. Tai paskatino stačia galva pasinerti į verslą, mesti kūrybingai sielai nepatrauklius tiksliuosius mokslus. Vilniuje ji susipažino su savo bendraminčiu Julijumi, kuris į sostinę iš Klaipėdos keliavo ieškoti laimės, norėjo atsiriboti nuo tėvų.
Pamėgtos – iš dešryčių
Socialiniuose tinkluose yra gausybė nuotraukų su nuostabiais „Flera“ kūriniais. Valerija džiaugėsi, kad daugiausia sekėjų ir patiktukų sulaukia vaisių, uogų ar saldžiosios puokštės, tačiau realybė parodė, kad lietuviai dažniausiai perka iš dešrelių.
„Visų kompozicijų ingredientai yra švieži ir kruopščiai atrinkti, todėl valgoma puokštė yra ne tik skani, bet ir sveika – gamyboje nenaudojame kenksmingų medžiagų, tokių kaip klijai. Kompozicijos sutvirtinamos bambukine lazdele“, – apie savo darbą pasakojo „Flera“ valgomų puokščių salono įkūrėja Valerija. Puokščių kūrėjai atvirauja, kad jų kūrinius geriausia suvartoti per parą, mat vytintos dešrytės, palaikius ilgėliau gali pakeisti spalvą, o ir vaisius geriausia valgyti, kol šviežūs. Kad darbe nekiltų nesusipratimų, o ypač pradėjus dirbti naujiems žmonėms, buvo sukurtos puokščių technologinės kortelės. Bet, kad ir visai identiškos instrukcijos laikantis – dviejų vienodų puokščių nebus. Mat kiekvienoje jų skiriasi vaisiai savo forma, dydžiu, spalva, kompozicija jaučia kūrėjo nuotaiką.
Neskaičiuoja darbo valandų
Savo rankomis gamintas puokštes jauni verslininkai norėtų tiekti ir už Vilniaus ribų, tačiau jiems svarbiausia – kokybė. Deja, kurjeriai ne visada išsaugo, būna, kad išbyra vaisiai, papuošimai. Todėl jų gaminamas puokštes kol kas pristato į užsakymo vietą jie patys, dirba tik su vienu patikimu kurjeriu. Jauni žmonės svajoti nesustoja – jie norėtų ateityje įkurti panašius salonus ir Klaipėdoje ar Kaune. „Kai turi pamėgtą veiklą – neskaičiuoji darbo valandų. Dirbame 24 valandas, 7 dienas į savaitę. Salone kuriame, gaminame, tvarkome reikalus, o parėjus namo – ieškome naujausios informacijos internete. Tai yra ir darbas ir pomėgis, kuriame tiesiog gyveni“, – atviravo puokščių kūrėjai.