Vos prieš mėnesį iš Tailando į lietuvišką, snieguotą pavasarį grįžęs Klaipėdos rajono verslininkas Alfredas Stankus, vis dar nenustoja šypsotis, skleisti pozityvą ir neišblėstantį loginį optimizmą. „Saulė daro stebuklus, ji nuteikia šypsotis, o patyrę jos spindulių, visi esame draugiškesni“, – neslepia pašnekovas. Alfredas džiaugiasi, galėdamas dalintis gera nuotaika ir su kitais. Tikėjimas visatos dėsniais jam padėjo sėkmingai išplėtoti kubilų gamybos ir nuomos verslą Veiviržėnuose, jis yra ir kompozitinės armatūros gamybos įmonės vadovas.
Egzotiškos šalies vilionės
Veiviržėnuose, Klaipėdos rajone, įkurta Alfredo kubilų nuomos ir gamybos bazė, kurioje gaminami kubilai, iš čia jie paskirstomi ir išvežiojami, pagal užsakymus. Paslaugas jis teikia ne tik Vakarų Lietuvoje, bet ir Vilniuje, Kaune. Jaunas vyras pristato ir pramogą, ir sveikatinimo paslaugą – savo gamybos kubilą – tiesiai į užsakovo kiemą. Žmonių šventės tampa nuostabios, linksmos ir nepamirštamos. Jo verslas yra universali pramoga, o kartu ir sveikatos dozė, kuria pasilepinti verta su draugais, antrąja savo pusele ar netgi pasikrauti geromis emocijomis vienumoje. Tačiau kubilų nuoma – toli gražu ne vienintelis A. Stankaus verslas. Apie jo inovatyvų požiūrį į statybą, ir stiklo audinio bei epoksidinės dervos, armatūrą, dar vadinamą kompozitine, „UAB „Balticroof“ valdymą, jau rašėme. Jis nesibaimina drąsių sprendimų – įvedant į rinką inovatyvius produktus. Vienas jų – kompozitinė armatūra (armatūra pagaminta iš stiklo audinio bei epoksidinės dervos mišinio). O dabar apie keliones, tolimąją Aziją, Tailandą.

Lyg rojus žemėje
Tailande, nepaprastoje šalyje, Alfredui atsivėrė nuostabūs vaizdai: žalios kalvos, kriokliai, apmokestinami nacionaliniai parkai – įvairios laisvalaikio praleidimo galimybės. Pasak Alfredo, Šioje šalyje labai daug įvairovės. Verslininkas į kelionę išsiruošė gruodį, tačiau Tailandietišką žiemą jis vadina „geruoju – sausuoju“ sezonu. „Nuostabus oras iš po lietuviško gruodžio. Saulė švietė, buvo mažai lietinga. Kelionę pradėjau gyvendamas hosteliukuose ir viešbutukuose, nes atostogos pirmiausia gi atsistatymui ir atsigavimui. Neieškojau nuotykių, o tiesiog, gal sakyčiau, sėsliau veikiau “, – neslepia jaunas verslininkas.
Jis pasakoja, kad egzotiškoje šalyje dominuoja drėgmė, kalvos, birus gelsvas smėliukas, žaluma stačiose olose. Šiaurinėje ir pietinėje šalies dalyse oro temperatūra skiriasi 2-4 laipsniais, tačiau pietinėje dalyje daug daugiau drėgmės. „Skalbiniai po parą laiko džiūdavo“ – prisimena Alfredas. Verslininkui pasisekė, saulė jį lydėjo visos kelionės metu, o oras buvo mažai lietingas. Daugiausia laiko pašnekovas praleido pietinėje šalies dalyje, todėl visos kelionės metu horizonte galėjo matyti jūrą. „Net hamaką nakvynei kabindavau taip, kad ryte atsikėlus pirmasis vaizdas būtų į jūrą.“ – dalinasi jaunas vyras.

Po svetimą kraštą – motoroleriu
Kitas ne mažiau stebinantis Tailando išskirtinumas – salų gausybė. „Tailande salų tiek, kad net prisiminti kuri kuriame salyne yra sudėtinga“ – pasakoja savo įspūdžius keliautojas. O daugybėje Tailando salų galima turkštis kriokliuose, kuriuos pirmiausia reikia susirasti, naudojant populiariausią vietinę transporto priemonę – motorolerį. Čia reikėtų būti atidesniems ir vingiuotuose kalnų keliukuose nepadaryti avarijų. Alfredas prisipažįsta, kad ir jo kelionę paįvairino keli „laimingai pasibaigę motoincidentai“.
Dvasingumo suteikė šventyklos
Dar viena Tailando įdomybių – šventyklos, kurios užima labai svarbų vaidmenį tailandiečių gyvenime. Daugelis senovinių šventyklų yra įtrauktos į pasaulinio paveldo sąrašą, jos labai skirtingos ir savotiškos. Štai kad ir Krabi mieste esanti Tigro urvo šventykla – užkopus 1280 laiptelių, tave pasitinka didžiulė Budos statula, o šventyklos pavadinimas kilęs dėl tigro letenų antspaudų oloje. Link šventyklos vedančių laiptelių aukštis – 30 cm, o plotis gal tik kokie 15 cm. „Sekančią dieną virpančios kojos, vis dar priminė apie įveiktus laiptelius šventyklos link“ – prisimena Alfredas. Šiaurinėje šalies dalyje išsidėsčiusios vienos labiausiai turistų lankomų šventyklų. Ten keliautojas rado ir didžiausią įspūdį jam palikusias „Wat Rong Khun“ (White Temple) ir „Wat Rong Suea Ten“ (Blue Temple) šventyklas). Anot Alfredo, Tailandas yra Muy Thai kovos menų gimtinė, jis išbandė savo jėgas ir sportinę formą ne viename sporto klube, skirtingose šios šalies vietose.





Sužavėjo moterys
Tailandas taip pat garsėja savo gatvės maistu ir moterimis. „Dėl moterų, tai jos NUOSTABIOS“ – susižavėjimo neslepia pašnekovas. Alfredui imponavo jų požiūris į vyrą, šeimą, ir moteriškas rūpestis bei dėmesys vyrui – tai keliautojui pasirodė tikrai labai malonu. „Dabar viską permastęs, galiu sakyti, kad nemačiau nutukusių ir stambių vietinių gyventojų, net nemačiau jų sportuojančių. Jų genetikoje, tikriausiai, užkoduotas mažesnis kūnas bei, tikriausiai, įtakos turi ir vartojamas mažesnis kiekis greito maisto nei pas mus. O grįžtant apie tailandiečių moterų požiūrio į šeimą, tai jis labai šiltas ir rūpestingas. Vyras ten labai mylimas moters ir ta moters meilė su daug mažiau reikalavimų nei pas mus, Vakaruose. O tai labai žavi. Aišku, ir ten visokiausių asmenybių yrat tad dalinuosi savo subjektyviu požiūriu, ką pastebėjau“ – pasakoja savo įspūdžius Alfredas.
Šilti žmonės
Anot verslininko, tailandiečiai yra šilti ir paprasti žmonės, norintys pasišnekėti, tačiau su ganėtinai dideliu anglų kalbos barjeru. Jie vertina savo kraštą, savo nuosavą žemės kampelį. Vieni jį turi kalnuose, kiti – prie jūros. Čia stato viešbutukus, juos nuomoja, teikia gatvės maitinimo paslaugas ar skalbia turistų rūbus. „Jie čia sukasi kaip kas išmano, kaip ir mes čia, Lietuvoje. Savaip ir savotiškai“ – kalbėjo Alfredas. O įdomiausia, pašnekovui, buvo kaskart stebėti šios kultūros požiūrį į turistą. Verslininkas spėlioja, ar čia dėl to, kad Covid‘o metu turizmas Tailande merdėjo ir visi yra išsiilgę pajamų, ar dėl to pačio žmogiškumo ir rūpestingumo jausmo. „Tailande tavimi visada pasirūpins. Tikrai ne pigiausiu metodu, bet už pinigus vietiniai jums išspręs daugelį problemų“ – teigia Alfredas.
Anot Alfredo, vietiniai tajai nesigamina valgyti namie: jį perka maisto turguose. Ir čia yra daug ko: kepto viščiuko dalių, sushi, aštrių papaya salotų, vaisių kokteilių. Vieni vietiniai prekiauja jūros gėrybėmis, kiti – keptais vabzdžiais. Maisto įvairovė čia labai plati ir mūsų gomuriui ganėtinai neįprasta. „Atvykus čia būtina aplankyti „saulėlydžio” barus, į kuriuos turistai renkasi stebėti, kaip jūron panyra saulė“ – rekomenduoja į Lietuvą sugrįžęs turistas.
Žavinga palydovė gali turėti ir vyrišką lytį
Keliautojas neslėpė, Tailande labai daug įvairovės – nuo jau minėtų šventyklų šiaurinėje Tailando dalyje iki transvestito sėdinčio ant gatvės krašto ir verkiančio kaip jam liūdna, kad jį paliko draugas. Todėl ir A. Stankui kelionė į Tailandą visų pirma buvo nuotykis: gamta, šou, egzotiški gyvūnai, skoniais spalvinga virtuvė, povandeninis pasaulis su akvalangais ar net nardymas 16 metru gylyje, unikalios šalies tradicijos. Daugelis šią šalį aplanko, bet nedaugelis ją perpranta, o iš to dažnai kyla juokeliai apie Tailandą, ir kaip ten nebūti suviliotam Tailando vyro bei nepakliūti į paslaptingas moterų (o gal ne visai moterų) pinkles. Alfredas įspėja, kelionėje būkite atsargūs, jei jums Tailande moja moteriškai atrodantis vaizdinys, tai dar nereiškia, kad jo tikroji lytis yra moteriška. Egzotiškoje šalyje gausu ne tik pačios seniausios profesijos atstovių, bet ir transvestitų. O jų praktiškai neįmanoma atskirti. Dažniausiai su plastikos chirurgų pagalba ir Tailando medicinos kokybe bei profesionalumu, čia vyrai tampa vadinamaisiais „ladyboy“ – puošniomis, dailiomis, besišypsančiomis, didžiakrūtėmis merginomis, kurių veido bruožai niekuo nesiskiria nuo moters. Vietos gyventojai verslininką paprotino, kaip neapsirikti, renkantis „one night stand’ą“. Jis teigia, kad svarbu pažiūrėti, ar net patikrinti ranka – ar asmuo neturi Adomo obuolio. Šios vietos nekoreguoja nei vienas plastikos chirurgas. Didžiakrūtė gražuolė gali turėti vyrišką Adomo obuolį ir ne tik… Pasako verslininko, pačių vietinių požiūris į šią paslaugą yra neutralus. Čia galime ne tik išsinuomoti asmenį, vienos nakties nuotykiui, bet ir susimokėti už gražią ir protingą palydovę, kuri visos kelionės metu bus šalia ir rodys jums dėmesį. Pavyzdžiui, eisite pietauti į restoranus, keliausite po šalį, gyvensite šeimyninį gyvenimą be įsipareigojimų, apmokėsite visas patiriamas išlaidas, o mėnesio gale gausite sąskaitą už palydovės suteiktas paslaugas. Įdomu tai, kad net 80 procentų mišrių porų susipažino per pirkėjo ir tiekėjo santykį, kuris vėliau išsirutuliojo į poros santykį.
Vertina savo kraštą
Pasak Alfredo, Tailandas savo kainomis, saulės šiluma, šypsenomis yra patraukli šalis, todėl jis neslepia, jei gerai seksis verslas, vos baigęs kubilų nuomos sezoną, jis pakels sparnus, ir keliaus žiemoti į šią paslaptingą šalį, o gal net sumąstys pirkti motorolerį, ir grįžti per Indiją, Pakistaną, Iraną ir pervažiuoti per Europą. „Šiek tiek gąsdinanti kelionė, bet kodėl gi ne? Palikime šį klausimą gyvenimo galimybių skrynioje“ – savo ateities vizija dalinasi pašnekovas.
„Lietuvoje – verslininko gimtinė, čia ir sūnus su bendraminčiais, savos moterys ir aišku darbiniai procesiukai. „Visata niekuomet nedaro klaidų. Dažnai sutinkame žmones tuos, kurių mums reikia, patiriame patirtis tas, kurių esame verti”– apie kasdien mums siunčiamus išbandymus ir esmines gyvenimo pamokas kalbėjo verslininkas. Alfredo gyvenimo moto – „visi dėl visų“. Jo valdomose įmonėse gimsta ne tik patvari statybinė medžiaga – kompozitinė armatūra. Jis taip pat praturtina žmonių šventes – į kurias pristato savo gamybos kubilus. O svarbiausia laimės paslaptis, anot pašnekovo yra: „galimybė atsikelti anksti ryte, padėkoti visatai, kad pabudau, atsiminti, kad ateina graži diena ir šiandien aš esu”, – dalindamasis kelionėse patirtu nuostabius jausmu kalbėjo linksmas, verslus pašnekovas, trisdešimt trejų metų verslininkas iš Veiviržėnų, Alfredas Stankus.
