Skola – tai pinigai ar kitas turtas, kurį kreditorius sutinka paskolinti debitoriui tam tikram laikotarpiui su sąlyga susigrąžinti paskolintą sumą ar sutartas palūkanas. Deja, sklandus skolos scenarijus pasitaiko toli gražu ne visada. Kokie gi gali būti skirtingų skolų tipai ir kokios galimybės atgauti skolas?
Paskola fiziniam asmeniui ir jos išieškojimas
Tai paprasčiausios, buitinės skolos. Jei jau paskolinote fiziniam asmeniui, norėdami apsidrausti, kad tikrai pavyks atgauti tokią skolą, reikėtų turėti skolos faktą įrodantį dokumentą. Skoloms iki 3000 Eur tinka ir skolos raštelis ar paprastieji vekseliai, kurie laikomi turinčiais didesnę teisinę galią nei skolos raštelis. Jei skolinama suma yra didesnė nei 3000 Eur ir skolinama grynaisiais, toks sandėris turėtų būti patvirtintas notaro. Visgi norint atgauti tokio pobūdžio skolą tenka nueiti nelengvą biurokratinį kelią: pirmiausia priminti debitoriui apie turimą skolą ir pasibaigusį paskolos terminą, o jei debitorius nepaklūsta raginimui grąžinti skolą, pradedamas teisminis procesas.
Neišmokėtas darbo užmokestis ir jo išieškojimas
Kartais net ir nieko nepaskolinęs asmuo gali tapti nukentėjusiu. Vienas iš tokių atvejų yra situacija, kuomet darbdavys vengia išmokėti darbuotojui jam priklausantį užmokestį. Darbuotojai, kurių turi pagrįstų įtarimų, kad jų darbdaviai pažeidė teisėtus darbuotojo interesus, gali kreipti į Darbo ginčų komisiją. Deja, laikas, skirtas šiam žingsniui – ribotas, jis siekia vos 3 mėnesius. Visgi, kuo anksčiau pradedate ieškoti galimybės apginti savo teises, tuo didesnė tikimybė, kad norimas rezultatas bus pasiektas.
Skolos nekilnojamojo turto sektoriuje
Kiekvienas, kuris yra susidūręs su statybų sektoriumi, žino, kad čia reikia elgtis itin atsargiai. Deja, finansinių nuostolių išvengti pavyksta toli gražu ne visada. Skolas nekilnojamojo turto sektoriuje galima skirstyti į kelis tipus. Pavyzdžiui, atsisakymas grąžinti sumokėtą avansą pasikeitus aplinkybėms (bankui atsisakius suteikti paskolą), taip pat meistrų ar statytojų nekokybiškai atliktų darbų atveju. Pasitaiko atvejų, kai meistrams už atliktus darbus ar medžiagas lieka skolingas darbų užsakovas ar klientas.
Susigrąžinti skolą – misija įmanoma?
Jei su skolininku gražiuoju susitarti nepavyksta, o taip būna ne taip ir retai, deja, tenka imtis teisinių veiksmų. Puikiai suprantama, kad ne kiekvienas gyventojas turi pakankamai teisnių žinių, laiko, lėšų ir šaltų nervų atstovauti savo interesus teismuose, tačiau nė vienas nenori leistis suvedžiojamam įstatymus geriau išmanančių debitorių. Koks galimas šios, regis, beviltiškos problemos sprendimas? Vienas racionaliausių ir pragmatiškiausių žingsnių, kuriuos galima žengti šioje situacijoje – pasitikėti profesionaliais teisininkais.
Ar skolų išieškojimas veikia?
Net jei jaudinatės, kad neturite visų dokumentų, įsigalėjęs senaties terminas, patyrę skolų išieškotojai gali ne tik suteikti konsultaciją, padėti susitvarkyti reikiamus dokumentus, bet ir surasti teisinių kelių spręsti susidariusiai situacijai. Jei pasirenkamas toks problemos sprendimo būdas, vienintelis galvos skausmas – surasti profesionalius ir patikimus teisininkus, kurių dėka teisiniai procesai įvyks be kreditoriaus įsikišimo, o skolos išieškojimas greitai ir efektyviai. Paprasčiausias ir mažiausiai laiko bei pastangų reikalaujantis skolų išieškojimas yra tiesiog galimybė parduoti skolą. T. y., kai skolų išieškotojai įgyja skolą, tokiu būdu kreditorius tuoj pat atgauna paskolintą sumą arba jos dalį.
Taigi, skolų gali būti pačių įvairiausių: tiek tų, kurių skolininkas yra fizinis asmuo, tiek tų, kur skolinga įmonė, statybų rangovai ar net darbdavys. Ir nors galima bandyti atgauti skolas savomis jėgomis, paprastai tokis kelias kainuoja daug laiko ir nervų. Tad žymiai paprasčiau šių problemų sprendimą patikėti savo srities profesionalams.