Pranešama, kad per pirmadienį įvykusį sprogimą degalų saugykloje Kalnų Karabache žuvo mažiausiai 68 žmonės, šimtai sužeisti. Armėnijos Raudonojo Kryžiaus komunikacijos vadovė Zara Amatuni LRT RADIJUI atskleidžia, kad padėtis dėl sprogimo – siaubinga: kyla sunkumų evakuojant sužeistuosius, vietos ligoninės tiesiog perpildytos.
„Mes bendradarbiaujame su vietos sveikatos apsaugos sistemos pareigūnais, remiamės jų duomenimis, ir ką galime pasakyti, padėtis siaubinga – nukentėjo daug žmonių.
(…) Šios situacijos humanitarinės pasekmės yra gana didelės, žmonėms reikia daugybės daiktų. Šiuo metu nedalyvaujame organizuodami evakuaciją, registruodami žmones, tačiau betarpiškai esame vietoje, bandome suprasti jų poreikius. Pavyzdžiui, ar žmonės turi klausimų apie be žinios dingusius giminaičius, galimus jų sulaikymus, ar jie ką nors iš giminių paliko“, – pasakoja Z. Amatuni.
Anot pašnekovės, problemų, susijusių su sužeistųjų pervežimu į Armėnijoje esančius specializuotus centrus, netrūksta, o juk kiekviena minutė svarbi jų gyvybėms išgelbėti.
„Aišku, bendras paveikslas sudėtingas – keliai sunkiai išvažiuojami, daug žmonių išvyksta, bet tikimės, kad operacija pavyks ir jiems laiku bus suteikta pagalba.
(…) Svarbios ir mūsų konvojų judėjimo saugumo garantijos, juolab kad esame atsakingi ne tik už pervežamus žmones, bet ir savo komandas. Todėl itin svarbu, kad bet koks mūsų judesys būtų patvirtintas visų sprendimus priimančių pusių.
Labai tikimės, kad šios operacijos praeis sėkmingai ir tai suteiks galimybę žmonėms išsivaduoti iš šios situacijos, patekti į medikų rankas ir specializuotus medicinos centrus, nes vietos ligoninės jau perpildytos“, – aiškina Armėnijos Raudonojo Kryžiaus atstovė.
Paklausta, ar dirbdama Kalnų Karabache organizacija nesusiduria su problemomis, Z. Amatuni teigia, jog kiekvieną savo žingsnį turi suderinti iš anksto, tačiau pabrėžia, kad kitų išeičių tiesiog nėra.
„Mes kalbamės ir šis dialogas yra konfidencialus, dirbame su visomis sprendimus priimančiomis pusėmis. Mūsų tikslas – dirbti humanitarinį darbą, todėl viešai negalime dalytis susitarimų smulkmenomis.
Be abejo, kiekviena operacija vykdoma derybų ir sprendimų priėmimo keliu. Jis ne visada būna lengvas, nes sąlygos keičiasi. Tačiau mums tai vienintelė galimybė dirbti sklandžiai. Sudėtinga ar ne, bet vienintelė“, – tvirtina moteris.
Kaip Armėnija paskelbė antradienį, iki šiol iš Kalnų Karabacho į Armėniją atvyko kiek daugiau nei 28 tūkst. pabėgėlių. Kokios yra šios šalies galimybės padėti pabėgėliams, LRT RADIJO pašnekovė neskuba vertinti.
„Mes negalime kalbėti už kitas struktūras, atsakyti už valdžios pasirengimą, nors nuolatos palaikome ryšį su valdžios atstovais, kurie dirba su perkeliamais žmonėmis.
Kita vertus, bendradarbiaujame su tarptautinėmis organizacijomis, kurios taip pat eina atitinkamas pareigas. Galime pažymėti, kad sustiprinome buvimą regione, turiu omenyje, žmogiškuosius išteklius – atvyksta įvairių sričių specialistai, perima civilių apsaugos, sveikatos apsaugos, humanitarinius ir kitus klausimus“, – tikina Z. Amatuni.
Viso pokalbio klausykitės LRT RADIJO laidos „60 minučių“ įraše.
Parengė Aistė Turčinavičiūtė.