Penktadienio popietę, birželio 4 dieną, rietaviškiai ir svečiai rinkosi Rietavo parke, kuriame jau gausiai žydėjo išpuoselėti gėlynai. Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus kvietė visus į tarptautinio projekto renginius ,,Randez vous aux jardins’’ (,,Atgimstančių parko gėlynų kontūrai ir spalvos’’) . Oginskio rūmų parteryje pristatyta paroda ,,Dingusio paveldo sugrįžimas’’, kurioje užfiksuoti Rietavo dvaro bei parko atgaivinimo darbai, šiaurinėje dalyje atkurtų senųjų alėjų, apžvalgos aikštelių kompoziciniai ryšiai vandens arterijų jungtys, medelynai.
Priminė istoriją
Muziejaus darbuotojai lankytojams priminė kunigaikščių Oginskių rezidencijos, tuo pačiu Rietavo parko kūrimo istoriją, XIX a. čia klestėjusius 106 rūšių rožių rožynus, 72 rūšių jurginus, 380 vaismedžių kolekciją, garsiąsias Oginskių oranžerijas – kuriose kitados žaliavo ir margaspalviais žiedais žydėjo daugiau nei 15 tūkst. vienetų šilumamėgių augalų kolekcija. Istorinių fotografijų paroda pristatė muziejaus atgimimo, parko atkūrimo eigą. Džiaugdamasis, kad istorija, kultūros paveldo puoselėtojų, muziejininkų dėka pamažu sugrįžta ir į Rietavą sveikinimo žodį visiems susirinkusiems tarė Rietavo meras Antanas Černeckis. Jis pasveikino su gražia vasaros pradžia, gebėjimu puoselėti paveldą, dirbti, stengtis, judėti į priekį.
Dėkojo už tvirtą moralinę poziciją
Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Ruktauskas akcentavo, kad 2015 aisiais Rietavo miestas atsidūrė Lietuvos dėmesio centre. Buvo minima Mykolo Kleopo Oginskio 250-ųjų gimimo metinių sukaktis. Iškili kunigaikščių Oginskių giminė Rietavo istorijoje paliko ryškų pėdsaką. Tad dar prieš gerą dešimtmetį Rietavo bei Maladečino (Baltarusija) kultūros puoselėtojams, visuomenininkams kilo idėja jubiliejiniais renginiais ir pastatant paminklą įprasminti M. K. Oginskio palikimą. Šią iniciatyvą labai palaikė Rietavo kraštiečių klubas, o 215-aisiais Oginskių pavardė atgimė Valstybiniame kontekste, aktyvių paveldo puoselėtojų dėka iškilo paminklas Oginskių giminei.
Skulptoriaus R. Midvikio sukurto Oginskių giminės herbą menančio paminklo „Akmeninė Gėlė“ prieigose ir vyko renginys. Žvelgiant į išpuoselėtus gėlynus, Rietavo parke buvo prisiminta didinga Oginskių giminė. Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius akcentavo, kad šiandien, vienas iš didžiausių rūpesčių ir įsipareigojimų turėtų būti valstybingumo ir tautos išsaugojimas. Deja, bet procesai vykstantys Europoje neaplenkia ir Lietuvos. ,,Ar ilgai gali išlikti sumodernėjusi, tradicijas pamynusi tauta?..“ –
retoriškai klausė V. Rutkauskas. Pasak jo, LR Seimas, užuot strategavęs, kaip sutelkti visuomenę, imasi tokių klausimų sprendimo, kurie verčia suglumti. Nejaugi visa, kas buvo perduodamas iš kartos į kartą, tai, kad vertinga, šiandien jau pasenę?.. Jis dėkojo į Rietavą atvykusiam svečiui iš Vilniaus, LR Seimo nariui Audroniui Ažubaliui už tvirtą moralinę poziciją šeimos klausimais.
Kad Oginskių paveldas sugrįžtų į Lietuvą
LR Seimo narys, Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos narys Audronius Ažubalis visiems susirinkusiesiems priminė, jog Lietuvos istorija yra plati ir didinga, kartais mes patys jos išsigąstame, o dar liūdniau, kai savo istoriją bandome atiduoti kitiems. Jis kvietė vertinti didingą ir platų Lietuvos istorijos paveldą, daryti viską, kad Oginskių gimine didžiuotųsi mūsų kraštas, jos garsas, palikimas ir istorinis paveldas sugrįžtų į Lietuvą.
Traukos taškas
Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas džiaugėsi galėdamas aplankyti paminklą Oginskių giminei Rietave, kuris turėtų tapti ne tik Rietavo krašto, bet ir visos Lietuvos traukos tašku. Jis tikino, kad Žemaitijoje yra išpuoselėta dvarų kultūra, o būtent Oginskių palikimas įrodo, kad ne visi žemaičiai yra kilę nuo žagrės. Čia būta ir dvariškių, muzikantų, kunigaikščių. ,,Visa tai, kas puoselėjama, sukurta, saugoma neatsiranda savaime. Už visų šių darbų slepiasi žmonės, kurie turi aiškią viziją, nebijo svajoti. Fontanas, išpuoselėti parke gėlynai tai tik paviršius. Bet muziejuje ir aplink jį yra dar gausybė nematomų darbų, kurie yra būtini, bet nebūtinai matomi’’– dėkodamas Rietavo muziejininkams už drąsą svajoti, kalbėjo A. Bakanauskas.
Atnaujinta ekspozicija
Telšių Alkos muziejaus delegacija akcentavo, kad nepaisant to, jog kai kurie istoriniai dalykai dingsta, yra pamirštami, kultūra visada bus jungiantis ir dominuojantis elementas. Fotografas Vytas Karaciejus įteikė savo darytą V. Rutkausko portretą, sveikinimo žodį tarė kiti rietaviškiai.
Po iškilmingų sveikinimų visi susirinkusieji galėjo aplankyti atnaujintą Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus parodą, kurią papildė nauji eksponatai iš remontui uždaryto Telšių ,,Alkos’’ muziejaus. Oginskių giminės medžioklės baldai, porcelianas, Žemaičių dvarų ir bažnyčių lobiai bus eksponuojami Rietave. Po apsilankymo atnaujintoje muziejaus ekspozicijoje, visų laukė žolelių arbata ir užkandžiai Rietavo parke.