Europarlamentarė Aušra Maldeikienė apkaltino Ramūną Karbauskį priekabiavimu ir dėl to netgi kreipėsi į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą. R.Karbauskis kaltinamas priekabiavimu prie Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininko Tomo Vytauto Raskevičiaus. Tokius kaltinimus pats R.Karbauskis vertina kaip europarlamentarų reakciją į besikeičiančias mėnulio fazes, mat visai neseniai Briuselyje Andrius Kubilius ir Rasa Juknevičienė viešai bandė pasakoti, kad ir parašus prieš T.V.Raskevičių surinko pats R.Karbauskis.
Apie tai, kad kaltina R.Karbauskį priekabiavimu europarlamentarė A.Maldeikienė pranešė savo socialinio tinklo anketoje. „Šiandien kreipiausi į Lietuvos lygių galimybių kontrolierių, prašydama įvertinti pono Ramūno Karbauskio elgesį, nes turiu rimtą pagrindą teigti, jog jo palaikoma akcija bei viešumoje nuolat kartojamos prieš Seimo narį T.V.Raskevičių nukreiptos mintys atitinka Lietuvos lygių galimybių įstatymo 2 str. 7 d. numatytą priekabiavimą dėl lytinės orientacijos.”
Kaip „Vakaro žinias” informavo Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė ryšiams su visuomene Izabelė Švaraitė, kontrolierė Agneta Skardžiuvienė pateiks savo išvadą dėl A.Maldeikienės paklausimo. Tačiau dėl kokių konkrečiai politiko žodžių ar veiksmų kreiptasi, nepatikslino.
– Ar jau sulaukėte kreipimosi iš lygių galimybių kontrolierės, dėl kokių nors savo žodžių ar veiksmų paaiškinimo? – „Vakaro žinios” paklausė Ramūno Karbauskio, šešėlinės vyriausybės premjero.
– Kol kas – ne. Manau, ir pati kontrolierė yra sveiko proto, supranta, kad tam turėtų būti koks nors pagrindas. Aš norėčiau pamatyti, kokia yra to pranešimo argumentacija. Per pastaruosius ketverius metus apie mane buvo prirašyta tiek skundų skirtingoms institucijoms, kad manęs tai negąsdina.
Man ima atrodyti, kad Europarlamento narius pradeda veikti mėnulio fazės. Turbūt A.Maldeikienei trūksta dėmesio. Kalbėdama rimtai ji nesulaukia jo užtektinai, todėl bando gauti naudodama mano pavardę.
Šiandien Lietuvoje taikoma nauja taktika, kai norintys kažko pasiekti apsimeta aukomis ir ima rėkti, kad yra puolami. Siūlyčiau jiems išeiti į gatvę ir pasikalbėti su žmonėmis. Gal tada jie supras, kad diskriminuojama didžioji dalis Lietuvos gyventojų, kuriems priimtinos kitokios vertybės, kurie nepritaria Stambulo konvencijai ir panašiems sprendimams.
– Dabartinė kritika komiteto pirmininkui viešai laikoma puolimu. Jums būnant valdžioje per muzikos apdovanojimus scenoje kabėjo plakatas, kuriame jūsų veidas buvo paverstas klouno atvaizdu. Bet tada patyčių niekas neįžvelgė?
– Suprantu, kad tai, kas galima vieniems, negalima kitiems. Konservatoriai, liberalai ir jų kolegos yra neliečiamieji Lietuvoje. Visi kiti jiems kaip nesusipratimas. Šioje situacijoje norėčiau paklausti tų dainininkų, kaip jie jaučiasi prie dabartinės valdžios? Rinko valdžią, kurios norėjo, bet paaiškėjo, kad jai jie nerūpi.
Tai tik parodo, kad valdžia Lietuvos žmones apgavo.
– Atrodo, kad visuomenę vienyti turintis postas Seime – Žmogaus teisių komiteto pirmininko – tik priešina visuomenę…
– Man keista, kaip skundžiasi tie žmonės, kurie yra valdžioje. Man atrodo, kad valdžioje esančius žmones nuskriausti ne taip jau lengva.
Suprantu gyventojus, kurie, pamatę, kad pandemijos akivaizdoje Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas rimtu veidu kalba apie Seimo tualetų reformą, rašė kreipimąsi ir prašė komiteto pirmininko atsistatydinti. Bet tai neturi nieko bendra su seksualine orientacija. Tiesiog akivaizdu, kad žmogus rūpinasi tuo, kas yra svarbu ne visai visuomenei, o tik tam tikroms grupėms arba netgi jam asmeniškai.
Bet sakyti, kad aš dabar dėl to kaltas….
Esu tik kalbėjęs, kad šis žmogus savo biografijoje nurodo, kad yra „profesionalus gėjus”. Taigi ne aš taip rašau apie jį, o jis pats taip apie save sako. Mane tiesiog nustebino toks įrašas, nes man liko neaišku, ką ši sąvoka reiškia. Pavyzdžiui, aš esu agronomas. Bet ką reiškia būti „profesionaliu gėjumi”? Ar tai reiškia, kad iš to uždirbami pinigai?
– Ar jums nekeista, kad dabartinėje situacijoje, atvejį dėl galimos T.V.Raskevičiaus diskriminacijos tirs jo buvusi darbovietė?
– Manęs jau nestebina tokie dalykai. Bet tyrimas iš tiesų niekam nerūpi. Kaip ir tai, kokios bus išvados. Svarbiausia yra viešai apkaltinti.
Gal kažkam atrodo, kad toks spaudimas mane paveiks ir aš nustosiu sakyti tai, ką galvoju. Galiu tik palinkėti šiems žmonėms atsitokėti.
– Vyksta vertybinė kova, kurią sukėlė diskusijos dėl Stambulo konvencijos ir vienalytės partnerystės įteisinimo. Praėjusioje kadencijoje jautėte spaudimą, kad konvencija patektų į darbotvarkę?
– Jokio spaudimo nebuvo. Esu įsigilinęs į konvencijos tekstą ir viešai ne kartą buvau pasakęs, kad būdami valdžioje mes jos nepriimsime. Lietuvai nereikia tokios konvencijos, kurioje kalbama apie socialinę lytį. Be to, yra žinoma, kad rengiant jos tekstą aktyviai dalyvavo seksualinių mažumų atstovų organizacijos. Tai daug ką pasako.
Šiandien Seime, manau, yra didelė grėsmė, kad konvencija gali būti ratifikuota. Vienintelis klausimas, kiek atsiras žmonių Konservatorių partijoje, kuriems svarbi tradicinė šeima? Bijau, kad jų tėra keletas, tačiau ir jiems bus „išlaužytos rankos”.
Teksto autorė: Justina Gafurova „Respublika“