Šiuo metu jau užregistruotas Klaipėdos tarybos sprendimo projektas, kuriame numatyti profesionalų viliojimo iš kitų Lietuvos miestų ir užsienio pakeitimai.
Pagal 2021-aisiais numatytą tvarką, jų būsto nuomai ar įsigijimui šiuo metu skiriama ne daugiau nei 2 tūkst. eurų, o jeigu tvarka bus pakeista, ši suma augs iki 5 tūkst. eurų. Lietuvių kalbos kursams numatytos paramos dydis – 400 eurų – nesikeičia.
Tikimasi, kad pokyčiai padės pritraukti įvairių sričių profesionalus į Klaipėdą.
„Sprendimo projektas parengtas siekiant sudaryti geresnes sąlygas aukštos kvalifikacijos specialistams rinktis Klaipėdos miestą gyvenimui ir darbui“, – teigiama dokumento aiškinamajame rašte.
Tikimasi, kad pokyčiai padės į Klaipėdą pritraukti įvairių sričių profesionalus.
Anot jo, ankstesnės valdžios patvirtintą talentų viliojimo į Klaipėdą tvarką būtina tobulinti ir todėl, kad ji nenumato paramos sveikatos įstaigų specialistams, kurie gana aktyviai domisi tokiu paskatinimu.
„Buvo susidurta su tam tikrais iššūkiais – dėl paskatos galimybės kreipiasi sveikatos įstaigų specialistai, kurie pagal dabartinį aprašą nepatenka į prioritetinių profesijų sąrašą“, – aiškina projekto rengėjai.
Nuo 2021-ųjų gruodžio parama teikiama informacinių technologijų, inžinerijos specialistams, mokytojams, įvairių sričių vadovams – iš viso kelių dešimčių profesijų atstovams.
Į piniginį paskatinimą pretenduojantys specialistai turi atitikti tam tikras sąlygas – tarp kurių ir reikalavimai turėti neterminuotą arba ne trumpesnę nei 12 mėnesių darbo sutartį su Klaipėdoje registruota įmone ar įstaiga, taip pat tam tikrą laiką iki paramos prašymo nedeklaravus gyvenamosios vietos uostamiestyje. Be to, jo alga negali būti mažesnė už vidutinį darbo užmokestį savivaldybės teritorijoje.
Iš nusprendusių apsigyventi ir dirbti Klaipėdoje profesionalų taip pat gali būti pareikalauta būsto nuomos sutarties ar su jo įsigijimu susijusių dokumentų, miesto biudžeto lėšos negali viršyti 80 proc. pretendento išlaidų būsto nuomai ar įsigijimui.
Keičiant paramos tvarką taip pat numatyta, kad iš jos administravimo turėtų būti eliminuota savivaldybės agentūra „Klaipėda ID“ proceso kontrolę perduodant pačiai savivaldybei.
Anot projekto, per beveik trejus metus gauta 220 užklausų iš talentų, besidominčių persikėlimu į Klaipėdą, o visus paskatos kriterijus atitiko 23 specialistai – pagal su jais pasirašytas sutartis skirta 41,6 tūkst. eurų paramos.
Tokią paramą savivaldybė nutarė skirti siekdama pritraukti aukštos kvalifikacijos specialistus iš kitų Lietuvos miestų ir užsienio, taip pat didinti uostamiesčio patrauklumą investuotojams.
„Siekiant talentų pritraukimo į Klaipėdą, ši motyvacinė finansinė paskata taps patrauklia pasiūlymo dalimi.
Tai padėtų reprezentuoti Klaipėdos savivaldybę kaip progresyvų, sprendimų ieškantį ir patrauklų miestą gyventi, dirbti ir auginti vaikus, sykiu pasiūlant finansinę motyvaciją pasiryžti persikelti.
Šiuo įrankiu galėtų naudotis mieste registruotos įmonės, savivaldybei pavaldžios sveikatos priežiūros įstaigos, siekiančios pritraukti jiems reikalingus darbuotojus tiek iš kitų Lietuvos miestų, tiek ir iš užsienio“, – skelbia aiškinamasis pokyčių raštas.
Miestas viliojamiems specialistams taip pat siūlo pasinaudoti gyvenamosios vietos paieškos paslauga ir konsultuotis kitais su persikėlimu į uostamiestį susijusiais klausimais – pavyzdžiui, rasti jų vaikams mokyklą ar darželį bei užsiregistruoti į ugdymo įstaigas.