- Titulinis
- Naujienos
- Premjerė: šiandien žaliasis kursas jau ne pasirinkimas, bet žmonijos išlikimo sąlyga
Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė nuotoliniu būdu pasveikino „Vilnius GreenTech“ forumo dalyvius ir žiūrovus. Šiame forume bus aptartos žaliosios darbotvarkės perspektyvos Lietuvoje ir pasaulyje, jame pranešimus skaitys ir diskutuos daugiau nei 80 pranešėjų – verslo, politikos ir visuomenės lyderių.
„Džiaugiuosi galimybe pasveikinti visus, kuriems žalioji transformacija, energetinė nepriklausomybė, tvari inovacija yra kasdienė veikla ar net gyvenimo būdas. Svarbu suprasti, kad žalioji darbotvarkė šiandien nėra tik vienas didelės knygos skyrius – veikiau visi politiniai klausimai turi būti svarstomi kaip šios integralios politinės darbotvarkės sudėtinė dalis. Esame ne tik pasirengę, bet jau ryžtingai einame žaliojo kurso keliu. Turime detaliai skaičiuoti ekonominius kaštus, įvertinti socialinius veiksnius, tačiau svarbu ir aiškiai pasakyti, kad šiandien žaliasis kursas jau ne pasirinkimas, bet žmonijos išlikimo prielaida“, – sakė premjerė.
Anot premjerės, Vyriausybė parengė klimato kaitos darbotvarkę iki 2050 metų. Taip pat buvo pasiūlytos ekonominės priemonės, suplanuotos ir jau pradėtos skirti investicijos į atsinaujinančią energetiką. Darbai šia kryptimi tikrai bus tęsiami, naikinant vis dar išliekančius kliuvinius ir didinant elektros sistemos stabilumą, įgyvendinant numatytus projektų „Rail Baltica“ ir „Via Baltica“ etapus.
Pasak I. Šimonytės, Vyriausybė toliau rūpinsis 5G ryšio plėtra ir alternatyvaus judumo didinimu. Suplanuotos priemonės leis užtikrinti, kad nesaugi Astravo elektra nepatektų į Lietuvą. „Rail Baltica“ įgyvendinimas suteikia Lietuvai galimybę įvairinti krovinių gabenimo kryptis ir sujungti geležinkelio vėžę su Vakarų Europa. Praeitais metais Kaune atidarytas intermodalinis terminalas – labiausiai į Rytus nutolęs „Rail Baltica“ taškas; ateityje jis taps vienu pagrindinių tarptautinio geležinkelio logistikos centrų.
Vyriausybės vadovė pabrėžė, kad pramonės žalioji transformacija glaudžiai susijusi su inovacijomis ir būtinybe skirti ypatingą dėmesį mokslo bendruomenės įsitraukimui bei darbo jėgos perkvalifikavimui. Kaip žinoma, audringą reakciją sukėlė Europos Komisijos iniciatyva įtraukti dujų ir atominės energetikos investicijas į žaliųjų investicijų sąrašą. Akivaizdu, kad laukia intensyvios derybos. Labai svarbu, kad visos transformacijos derėtų su nacionalinio saugumo ir stabilumo poreikiais ir didintų darnų visų Europos Sąjungos valstybių narių bendradarbiavimą.
„Dėkoju forumo organizatoriams už galimybę pasveikinti dalyvius ir žiūrovus. Linkiu šią aktualią ir labai svarbią temą plėtoti ir toliau, kad galėtume kitais metais kartu pasitikrinti, kiek pasistūmėjome pokyčių kelyje. Nepamirškime žiūrėti į visus iššūkius atmerktomis akimis ir pakėlę galvą į juos“, – sakė I. Šimonytė.