Tęsiantis pratyboms „Vyčio skliautas 2024“, rugsėjo 25 d. Grigiškių „Šviesos“ gimnazijoje buvo testuojama tarpinio gyventojų evakuacijos registracijos centro veikla. Per tris dienas bus išbandytos visos reikalingos procedūros – gyventojų registracija, medicininė pagalba, maisto tiekimas, saugumo užtikrinimas ir kitos funkcijos. Iš viso šioje pratybų dalyje dalyvauja apie 400 statistų – savivaldybių parengties pareigūnų, savanorių, moksleivių ir kitų pilietiškai aktyvių šalies gyventojų.
„Šiandien yra intensyviausia pratybų diena, kurios metu testuojame institucijų veiklos tęstinumo užtikrinimą dingus mobiliam ryšiui, duomenų perdavimui, elektros energijos sutrikimams, suaktyvėjus dezinformacinėms, hibridinėms atakoms ir diversijoms. Šių simuliuojamų įvykių kontekste mokomės užtikrinti evakuojamų piliečių, tarp jų ir labiausiai pažeidžiamų, poreikius ir saugumą.
Noriu pažymėti didžiulį savivaldybių indėlį ir atsakomybę, nes būtent savivalda yra arčiausiai vietos gyventojų. Vilniaus miesto savivaldybės šimtaprocentinis įsitraukimas ir tobulinamas pasiruošimas galimoms krizėms yra pavyzdys visiems, kaip turėtų būti ruošiamasi sunkiai nuspėjamiems, tačiau dėl to ne mažiau svarbiems pasiruošti scenarijams. Kartu dėkoju Vidaus reikalų ministerijai, ministrei Agnei Bilotaitei ir visoms pavaldžioms tarnyboms, be kurių neįsivaizduojama tokio masto pratybų sėkmė“, – teigė Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė.
Pasak vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, šiose pratybose Vidaus reikalų ministerija atsakinga už gyventojų evakuacijos koordinavimą.
„Tai pirmos valstybės masto mobilizacijos pratybos, kurių metu tikrinama ir evakavime dalyvaujančių institucijų ir atsakingų tarnybų sąveika bei gebėjimas įvykdyti mobilizacines užduotis. Pratybose dalyvauja ir nevyriausybinio sektoriaus organizacijos, kurių pagalba gyventojų evakavimo metu yra ypatingai svarbi. Kuo daugiau tokių pratybų, tuo aiškesnė mūsų atgrasymo žinia ir mažiau sumaišties ištikus bet kokiai ekstremaliajai situacijai“, – teigia vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė.
Pagal pratybų scenarijų vienos savivaldybės organizuoja gyventojų evakuaciją, kitos – ruošiasi priimti. Pagal evakuacijos planus kiekviena savivaldybė turi būti pasirengusi evakuoti ne mažiau kaip 25 procentus nuolatinių savivaldybės gyventojų, taip pat asmenis su negalia, vaikus ir socialiai globojamus senyvo amžiaus žmones.
„Vilnius yra pasirengęs krizėms tiek, kiek pasirengęs kiekvienas vilnietis ir institucijos. Tokių pratybų tikslas – jokiu būdu ne bauginti, bet gerinti savivaldybių ir skirtingų valstybinių institucijų bendradarbiavimą, pasirengimą. Pirmą kartą pratybų didžiausias fokusas – pažeidžiamų grupių evakuacija. Iki šiol ši užduotis buvo bene mažiausiai praktikuota, todėl testuoti skirtingų organizacijų sąveiką būtina“, – sako Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.
Kartu su valstybės institucijomis šiose pratybose dalyvauja ir nevyriausybinės organizacijos: Lietuvos raudonasis kryžius, Maisto bankas, Caritas, Maltiečiai, Šaulių sąjunga. Tokiose situacijose jų indėlis ir sąveika su institucijomis yra kritiškai svarbūs, nes tai leidžia pasitelkti papildomus žmogiškuosius ir kitus resursus, kurių krizinėse situacijose paprastai stokojama.
Ypatingai svarbu, kad savo veiklą ir sąveiką testuoja Lietuvos skubiosios medicinos pagalbos komanda. Lietuva yra pradėjusi sertifikavimo procesą Pasaulio sveikatos organizacijoje, kuriuo siekiama Lietuvoje turėti aukščiausius PSO standartus atitinkančią mobiliąją komandą. PSO Skubios medicinos pagalbos komandų iniciatyvos tikslas – pagerinti nacionalinių ir tarptautinių skubios medicinos pagalbos komandų teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų savalaikiškumą ir kokybę bei sustiprinti nacionalinių sveikatos sistemų gebėjimus vadovauti greitojo reagavimo pajėgumų aktyvavimui ir koordinavimui iš karto po nelaimės, protrūkio ir (arba) kitos ekstremalios situacijos.
Rugsėjo 23-26 dienomis Lietuvoje vyksta didžiausios Nacionalinės mobilizacinės sistemos patikrinimo pratybos „Vyčio skliautas 2024”, kurias koordinuoja Nacionalinis krizių valdymo centras bei Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos. Pagrindinis pratybų tikslas – įvertinti Valstybės mobilizacinės sistemos būklę, kaip veiktų esminis valstybės persitvarkymas ir išteklių sutelkimas pasirengiant šalies gynybai ir vykdant gyvybiškai svarbias funkcijas kritiniu momentu. Tokio masto pratybos Lietuvoje vykdomos pirmą kartą.