Galima rasti aibę studijų pagrindžiančių, kad inovacijos – šiuolaikinės ekonomikos, socialinės gerovės ir klestinčios kultūros variklis, lemiantis aukštą valstybės konkurencingumą ir visuomenės gerovę. Tikiuosi, kad tai taps aksioma – teiginiu, kuris laikomas teisingu be įrodymų. Tai bent jau padėtų sutaupyti nereikalingą išteklių naudojimą n-tąjį kartą (pvz. keičiantis valdžiai) pagrindžiant tai, kas ir taip akivaizdu.
Tiesa, inovacijos apibūdinimų literatūroje galima rasti labai daug. Bet ir čia nereiktų išradinėti dviračio. Siekiant „suskaičiuoti“ inovacijas pasaulyje naudojamas toks inovacijos apibūdinimas: Inovacija yra naujas arba patobulintas produktas ar procesas (arba jų derinys), ženkliai besiskiriantis nuo ankstesnių produktų ar procesų, kurie yra pateikti potencialiems naudotojams (produkto atveju) arba kuriuos vienetas naudoja (proceso atveju) (Oslo vadovas 2018).
Inovacijos – tai rizika. Rizika atsiranda visada, kai kas nors bando sukurti ką nors naujo. Rizika – proporcinga naujumui. Bet riziką kiekvienas vertiname individuliai. Sako, „kas nerizikuoja, tas negeria šampano“. Bet ką daryti tiems, kas nemėgsta šampano.
Panaši situacija yra verslo, kuris plėtoja inovacijas, ir valdžios, kuri nori tų inovacijų vaisių (mokesčių, darbo vietų ir pan.) suvokiant ir prisiimant riziką, santykyje. Kas, kiek ir kokios rizikos gali ir turi prisiimti – tai jau diskusijų ir bendro sutarimo klausimas.
Valstybinės inovacijų skatinimo misija, suprantama kaip siekis pamatuotų ir koordinuotų valstybės intervencinių priemonių būdu sudaryti sąlygas visuomenės kūrybinio potencialo panaudojimui ekonomikoje ir paskatinti inovacijas ir verslumą, telkiant piliečius, įmones, institucijas ir organizacijas plėtoti inovacijas. Tokių sąlygų sudarymas – tai inovacijų rizikos mažinimas.
Inovacijos – nelaukia. Jos turi rastis tada, kada jų reikia tikslams pasiekti. Valstybės intervencijos priemonės, mažinančios inovacijų riziką – dažnu atveju sunkiai nuspėjamos laiko skalėje. Čia panašiai kaip su šių metų vasara. Jau birželis, o vasaros kaip ir nematyti. Bet ji tikrai bus. Paskutinės meteo prognozės sako, kad vasara pasirodys visame gražume kažkur po Joninių.
Belieka palaukti ir valstybės intervencijos priemonių, mažinančių inovacijų riziką, kurios tikrai bus. Inovacijų skatinimo priemonių projektai yra paskelbti: https://lnkd.in/eFi_W86z . Lentynėlėje „Ekonomikos transformacijos ir konkurencingumo plėtros programa” rasite info apie priemones, kuriomis siekiama:
– sukurti nuoseklią inovacinės veiklos skatinimo sistemą;
– įgyvendinti eksporto konkurencingumo augimą skatinančias priemones;
– skatinti įmones pereiti link neutralios klimatui ekonomikos;
– skatinti įmones skaitmenizuotis.
Norintiems nepasiklysti galimybėse, rekomenduojama pasitarti su Lietuvos inovacijų centras / Lithuanian Innovation Centre (LIC)
Dr. Artūras Jakubavičiaus inf.