Artėjant Miškininko dienai, į atnaujinto Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninio padalinio Lopaičių pažintinio tako atidarymą rinkosi miškininkai, Rietavo krašto Tverų bendruomenės atstovai, moksleiviai ir kiti asmenys, besidomintys mūsų krašto įdomybėmis. Taip pat atvyko garbių svečių iš Vilniaus, vietos pareigūnų, politikų, tako rekonstrukcijos statybinių bendrovių vadovų.
Algirdas Dačkevičius
Ištakos
Lopaičių piliakalnio ir visos užburiančios savo grožiu teritorijos atradimas buvo didžiulis netikėtumas. Vieni pirmųjų apie 2000-uosius metus tai pastebėjo šviesaus atminimo rietaviškis gydytojas ir istorijos tyrinėtojas Antanas Vaizgirdas, Žemaičių kultūros draugijos prezidentas Stasys Kasparavičius, geografas Kazys Praeras, žurnalistas Eugenijus Bunka.
Iš pradžių buvo visokiausių pamąstymų ir svarstymų apie šios vietos istorinį ypatingumą, tačiau ryžtingiausią pirmutinį ir svarbiausią darbą nuveikė Tverų seniūnijos bendruomenė su rietaviškiais miškininkais – jie senąjį Lopaičių pažintinį taką įrengė daugiau nei prieš du dešimtmečius, o 2012 metais jį papildė mediniais takais.
Takas pradėjo vilioti lankytojus įspūdingu piliakalniu, nuo kurio galima pamatyti 8 bažnyčių – Tverų, Laukuvos, Rietavo, Endriejavo, Kulių, Stalgėnų, Plungės ir Medingėnų – bokštus. Ant šio kalno, manoma, stovėjus Žemaitijos kunigaikščio Vykinto pilį. Be to, ši vieta pagarsėjo stebuklingu šaltinio vandeniu, gydančiu, aukuro ir vaisingumo akmenimis. Pasak legendų, šioje teritorijoje prieš 7 tūkstančius metų buvo šventvietė, kur nedideliame plote buvo įsikūręs spėjamas senovės lietuvių tikybos religinis kompleksas.
Takas naujas, o legendos nesensta
Po beveik per metus – nuo 2023-iųjų spalio iki 2024-ųjų rugsėjo rekonstrukcijos takas atidarytas su išskirtiniais atnaujinimais. Didžioji jo dalis atnaujinta kardinaliai – senus įrengimus, kurie buvo įrengti iš neilgaamžių medžio konstrukcijų, pakeitė nauji ir ilgaamžiškesni. Įrengtas 360 m takas ant metalinių polių, kuris ne tik pasižymi ilgaamžiškumu, bet ir yra pritaikytas neįgaliesiems. Pažintinį kompleksą papildė lauko akmenų laiptai į įkalnes, terasos, žvyru bei skalda išpilti takai. Be to, sukurta edukacinė erdvė bei renginių vieta – amfiteatras, sutvarkyta šaltinio aplinka, įrengti suoliukai poilsiui, informaciniai stendai.
„Išskirtiniam savo mitologija takui įrengti prireikė apie 40 tonų metalo, apie 30 kub. metrų ąžuolo lentų, apie 25 kub. metrų lauko riedulių, o kur dar žvyras ir skalda. Būdavo dienų, kai objekte plušėdavo apie pusšimtis darbininkų“,– pasakojo Telšių regioninio padalinio vyriausiasis miškininkas Arvydas Jokužys, labiausiai rūpinęsis rekonstrukcija.
Nuo šiol vaikščiodami išskirtiniu Lopaičių pažintiniu taku lankytojai gali klausytis virtualaus miškininko pasakojimo. Ant informacinių stendų įrengti QR kodai, kuriuos nuskenavus išmaniuoju telefonu, miškai A.Jokužio balsu prabyla žemaitiškai. Pažintinio tako kompleksas atnaujintas stengiantis, kad visi jame esantys elementai kuo labiau susilietų su Ruškio kraštovaizdžio gamtos aplinka bei grožiu.
Tai pajuto beveik pusantro šimto renginio dalyvių, vos spėdami iš paskos žengti paskui gidu tapusį Regioninio padalinio vadovą Romualdą Zebčiuką.
Tako atnaujinimo darbams skirta daugiau nei 1 mln. Eur. Iš Aplinkos ministerijos kuruojamos Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos skirta 744 783 Eur, likusią sumą investavo VMU.
Už gerą darbą – apdovanojimai
Atnaujinto Lopaičių pažintinio tako atidaryme dalyvavęs aplinkos ministras Simonas Gentvilas, Valstybinių miškų urėdijos generalinis direktorius Valdas Kaubrė, LR Seimo narys Jonas Varkalys, Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijos vadovas Mindaugas Balčiūnas pasidžiaugė rekonstruotu pžintiniu taku ir padėkojo visiems šio projekto įgyvendintojams. Renginyje taip pat dalyvavo Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis su komanda, Tverų seniūnijos seniūnas Antanas Zalepūgas, UAB „Plungės lagūna“ generalinis direktorius Darius Bieliauskas, UAB „Telšių meistras“ atstovai, techninio projekto autorius Aurimas Vengris ir gausus miškininkų būrys.
Netrūko įvairiausių dovanų ir padėkos raštų, o grupės miškininkų krūtines papuošė Nusipelniusio aplinkosaugininko ženklai.