Kovo 19-28 dienomis, Karpatų kalnų papėdėje, nedideliame Rumunijos kaimelyje Varsag, NAP Park regione vyko tarptautiniai jaunimo mainai, pagal ERASMUS+ programą. Čia rinkosi tarptautinė bendruomenė, aptarti klimato kaitos svarbiausius aspektus, ieškoti tvarių sprendimų mūsų planetai išsaugoti.

Projektas „Green activists for climate friendliness“ pristatė visą eilę interaktyvių užduočių, diskusijų, įdomių išvykų ir komandinio darbo užduočių. Tarptautiniame projekte dalyvavo ir lietuviai: Dana Lukauskienė, Ignė Karečkaitė, Emilija Krilavičiūtė, Vytautas Šukys , Gyrius Bareika ir Elzbieta Paknytė.
Gamtos grožis užgniaužė kvapą
Didžiausią įspūdį paliko nepaprastas gamtos grožis, kuomet iš ryto kyla rūkas ant sniego sluoksniu padengtų kalnų virtinės, o vėjas švelniai glosto veidą, paukščiai gieda savo dainas, o miškai kvepia tyru oru ir spygliuočių sakais, garsiai čiurlena kalnų upelis, o tave stebi laisvai po kalnus lakstančios meškos. Kalnai – tai vieta, kur gali pabėgti nuo miesto šurmulio, atgauti jėgas ir pasijusti gamtos dalimi. Kiekvienas kalnas slepia savo istorijas, o kiekvienas keliautojas jose atranda dalelę savęs. Facebook
Vengrų kalba
Varsag kaimas įsikūręs 850–1050 metrų aukštyje vulkaniniame plokščiakalnyje, tad ir kovo pabaigoje čia buvo sniego. Saulėtos dienos ir vėsūs vakarai. Transilvanija – tai ne tik paslaptingi viduramžių pilys ir gotikinės bažnyčios, bet ir turtinga bei įvairi kultūra, suformuota skirtingų tautų, religijų ir tradicijų. Šis istorinis regionas Rumunijoje yra unikalus dėl savo etninės įvairovės: čia šimtmečiais sugyveno rumunai, vengrai vokiečių saksai ir kitos tautinės mažumos. Projekto organizatoriai tarpusavyje kalbėjo jų gimtąja vengrų kalba.
Garsėja legendomis
Transilvanija garsėja paslaptingomis legendomis apie vampyrus, vilkolakius ir paslaptingas būtybes. Bram Stokerio romanas „Drakula“ stipriai prisidėjo prie šio regiono mistinės reputacijos. Prieš atvykstant į projekto veiklas, norėjosi pažinti ir šią pilį.

Istoriniai faktai rodo, kad tikrasis Vladas III Ţepeşas, dar vadinamas Vladu Drakula, šioje pilyje tikriausiai niekada negyveno. Vis dėlto, dėl savo gotikinės atmosferos ir paslaptingos išvaizdos pilis tapo populiariausia su Drakula siejama vieta.

Šiandien Brano pilis yra muziejus, kurį kasmet aplanko tūkstančiai turistų. Čia eksponuojami senoviniai baldai, karališkieji daiktai ir net specialios „Drakulos ekspozicijos“, kurios pasakoja apie vampyrų mitus. Pilies prieigose galima paskanauti tradicijų patiekalų, kaip antai kamino formos pyrago, guliašas ar pupelių sriuba.
Karališkoji rezidencija Sinajos mieste
Pakeliui į projekto veiklas aplankėme ir Sinajos miestą, kurį garsina prabangi pilis. Pelešo pilies statyba prasidėjo 1873 metais ir buvo baigta 1883 metais. Ji buvo pastatyta kaip vasaros rezidencija Rumunijos karaliui Karoliui I. Pilis pavadinta šalia tekančio Pelešo upelio vardu. Pilies interjeras dekoruotas prabangiais medžio raižiniais, freskomis ir vitražais, atspindinčiais įvairių Europos kultūrų įtaką.

Pilies viduje yra 160 kambarių, kurių kiekvienas dekoruotas skirtingu stiliumi. Tarp žymiausių salių – Didžioji salė, Karališkoji biblioteka, Ginklų kambarys (su įspūdinga XIV–XVII a. ginklų kolekcija). Daug metų buvo pasakojama, kad Pelešo pilies karališkojoje bibliotekoje kartais pasirodo šešėlis, kuris juda tarp knygų lentynų. Vietiniai mano, kad tai galėtų būti karalius Karolis I, kuris po mirties vis dar prižiūri savo mėgstamiausią vietą pilyje. Kai kurie lankytojai ir darbuotojai pranešė girdėję keistus garsus ar net jautę šaltį būdami bibliotekoje vieni.

Pilių didybę iškeitėme į kuklius medžio namelius gamtoje
Tarptautiniai mokymai vyko nedideliuose mediniuose nameliuose, kuriuose visą parą degė židinys. Norint išsaugoti šilumą, teko pastoviai kūrenti malkomis. Maži namukai ir aplinkinės gamtos grožis kūrė savitą atmosferą. Skirtingų šalių žmonės buvo motyvuoti ieškoti tvarių sprendimų, saugoti ir puoselėti gamtą. Facebook
Galėjome praktiškai išbandyti tvaraus gyvenimo kalnų kaimelyje galimybes, diskutuoti apie aplinkosaugą, kurti aplinkosaugines.

Į projekto veiklas dalyvius siuntė nevyriausybinė organizacija INNOVED. „Innoved Lietuva” yra nevyriausybinė ne pelno siekianti organizacija, veikianti kaip jaunimo ir jaunimo darbuotojų mobilumo centras, orientuota į Europos informuotumo apie neformalųjį švietimą, kaip veiksmingą saviugdos ir jaunimo dalyvavimo priemonę, didinimą.

