Žmonių susibūrimo vietose galima užsikrėsti ne tik oru plintančiomis ligomis, bet ir parazitais. Klaipėdietė Alina neslepia – sužinojus, jog vaikas užsikrėtė utėlėmis apėmė nuostaba. Specialistų teigimu, tokie atvejai nėra masiškai paplitę, tačiau pasitaiko kasmet, o užsikrėsti itin lengva.
„Tiesiog negalėjau patikėti savo akimis. Tikrai nemaniau, kad 21 amžiuje vis dar galima užsikrėsti utėlėmis“, – apie reakciją, kai prieš kurį laiką savo vaiko galvoje pastebėjo ropojančius šiuos parazitus pasakojo klaipėdietė Alina (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi – LRT.lt).
Moteris spėja, kad atžala utėlėmis užsikrėsti galėjo darželyje, nes jokių būrelių nelanko, pastaruoju metu vengė ir žmonių susibūrimo vietų, nesinaudoja viešuoju transportu.
Alina džiaugiasi, kad naudojant specialias priemones utėlių atsikratyti pavyko greitai. Apie atvejį šeima informavo ugdymo įstaigą, kurios pavadinimo pageidavo neviešinti ir viliasi, kad bus imamasi priemonių užkirsti kelią šių parazitų plitimui.
Lopšelio-darželio vadovė: atvejų pasitaiko
LRT.lt pavyko susisiekti su lopšelio-darželio, kurį ir lanko klaipėdietės vaikas, vadovybe. Apie pedikuliozės atvejį ji dar nieko nežinojo, tačiau pastebėjo, kad užsikrėtimų utėlėmis atvejų vis pasitaiko.
Tvirtinama, kad ugdymo įstaigoje dėl šių parazitų vaikai yra tikrinami.
Ugdymo įstaigos vadovė taip pat akcentavo, jog siekiant išvengti tokių ligų plitimo yra itin svarbus įstaigos ir tėvų bendradarbiavimas – pastebėję, jog vaikas yra užsikrėtęs utėlėmis, tėvai turi informuoti darželį ar mokyklą, o ši įspėjimą apie užfiksuotą atvejį perduoda kitiems tėvams, kad šie patikrintų savo vaikų galvas.
Parazitas plinta greitai – galima užsikrėsti ir susiglaudus su utėlių turinčiu asmeniu
Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos stiprinimo skyriaus Rasa Baliutavičiūtė aiškino, kad ugdymo įstaigose dirbantys sveikatos specialistai pagal numatytas tvarkas atlieka pedikuliozės profilaktiką ir kontrolę.
„Jeigu yra gautas skundas arba įtarimas, tai jau tikrai visa klasė mokyklose ar darželio grupė yra tikrinama. Visuomenės sveikatos specialistai atlieka šį darbą ir vadovaujasi Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro parengtomis rekomendacijomis. Jeigu patikrinus ugdytinių galvas randama pedikuliozės atvejų, tuomet pranešama tokio vaiko tėvams, sulaukiama, kad pasiimtų ir gydytų. Leidžiama sugrįžti į ugdymo įstaigą tik jau visiškai pasveikus. Po savaitės visuomenės sveikatos specialistai vykdo pakartotinę kontrolę, kadangi grupėje gali būti ir daugiau atvejų“, – aiškino R. Baliutavičiūtė.
Pašnekovės teigimu, pedikuliozės atvejai nėra masinis reiškinys, tačiau jų pasitaiko kasmet, nes šia liga užsikrėsti yra gana paprasta, o ypač – vaikams, nes jie gali sumanyti pasikeisti galvos apdangalais, šukomis ar tiesiog artimo kontakto metu.
„Jie ropoja nuo plauko ant plauko, nuo drabužio ant drabužio. Jeigu yra pedikuliozės atvejis, susilietus nuo galvos į galvą tikrai gali patekti“, – pastebėjo R. Balutavičiūtė.
Vis dėlto akcentuojama, kad utėlės anaiptol nėra asocialumo ženklas, šia liga gali užsikrėsti bet kas.
„Pedikuliozė galvų nesirenka. Mes turime daug kontaktų: einame į būrelius, einame į įstaigas, kur drabužius kabiname šalia, galvos apdangalai būna šalia. Bet kam gali taip nutikti ir pas bet ką gali atkeliauti. Tai nėra, kad tik tas vaikas yra nešvarus ar neprižiūrėtas. Tačiau vis tiek mokyklose, darželiuose pagal vaikų amžių yra mokoma asmens higienos, kaip reikia prisižiūrėti, kad nereikia dalintis šukomis ar šepečiais, galvos apdangalai turi būti kiekvieno asmeniniai. Įvairios metodinės rekomendacijos ir tėvams yra siunčiamos“, – sakė R. Baliutavičiūtė.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento direktorius Raimundas Grigaliūnas teigė, kad specialistai ketina įvertinti situaciją ugdymo įstaigoje, ar laikomasi numatytų tvarkų ir pan.
Jis taip pat akcentavo, kad ugdymo įstaiga į tokius atvejus turi reaguoti labai operatyviai, turi būti atlikta kitų vaikų patikra.